2000 Kalorilik diyabet diyeti

Hekimler ve diyetisyenlerin danışmanlığında hazırlanmış 2000 kalorilik diyabet diyetinde bir günde yenilmesi önerilen yiyeceklerin listesini ve örnek yemek listesini aşağıda bulabilirsiniz. Diyabet diyeti özel bir rahatsızlığı olmadığı sürece diyabetli olmayan kişiler için de uygundur. Zayıflama diyeti yapmak isteyenler aşağıdaki listelerden faydalanabilir.

1400, 1600 ve 1800 kalorilik listeleri daha önce yayınlamıştık. 2000 Kalorilik listeyi de şimdi yayınlıyoruz. Aşağıda vereceğimiz  “bir günde alınması gereken yiyecek miktarları” listesinden daha iyi faydalanabilmek için daha önce yayınladığımız diyabet değişim listelerini inceleyebilirsiniz. Diyabet değişim listesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

http://www.dogalyasamrehberi.com/index.php/diyabetliler-icin-yiyecek-degisim-tablosu.html

Diyet yapmak isteyenlerin doktor ve diyetisyene danışmasının gerekli olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Hipertansiyon, kalp-damar rahatsızlıkları vb. hastalıkları olanların uyguladıkları diyetin farklı olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Bir günde yenilmesi gereken yiyeceklerin miktarı (2000 kalori için)

4 Porsiyon et, 4 ince dilim peynir, 2 su bardağı süt ya da yoğurt, 12 ince dilim ekmek, 2 porsiyon pişmiş sebze yemeği, istenildiği kadar çiğ sebze, 4 porsiyon meyve, 4 tatlı kaşığı kadar yağ.

Örnek yiyecek listesi

Sabah: 3 İnce dilim ekmek, 2 ince dilim peynir, 4 adet zeytin, 1′er adet domates ve salatalık, çay ya da kahve.

Kuşluk vakti: 1 Porsiyon meyve, 2 ince dilim ekmek.

Öğlen: 2 Köfte kadar et/tavuk ya da balık (yalnızca bir çeşit et seçmelisiniz), 1 porsiyon sebze yemeği, 3 ince dilim ekmek, 2 yemek kaşığı pilav ya da makarna, yarım su bardağı yoğurt.

İkindi: 1 Porsiyon meyve, 2 ince dilim ekmek, 2 ince dilim peynir.

Akşam: 2 köfte kadar et/tavuk ya da balık (yalnızca bir çeşit et seçmelisiniz), 1 porsiyon sebze yemeği, 2 ince dilim ekmek, 1 kase çorba, yarım su bardağı yoğurt.

Gece: 1 Su bardağı şekersiz süt, 2 porsiyon meyve.

2 yorum

  1. diyabet rejiminde pilav ve makarnayı nasıl veriyor sunuz?

    • Verdiğimiz listeler hekimler tarafından diyabet hastalarına önerilen listelerdir. Hekimler ve diyetisyenlere göre, teorik olarak yüksek miktarda şeker içeren gıdalar dışında diyabetlilerin yiyemeyeceği hiçbir şey yoktur. Yeter ki ölçülü olunsun ve değişim listeleri iyi bilinsin. Örneğin bir porsiyon pilav yiyen biri bir dilim ekmek az yiyerek kan şekeri dengesini koruyabilir. Tabii ki pirinç pilavı vb. kan şekerini hızlı yükselten gıdaların sıkça yenmesi tavsiye edilmez, ancak diyabet başladıktan sonra ömür boyu süren bir rahatsızlık olduğu için tam bir mahrumiyet rejimi de uygun değildir. Bu nedenle diyabetliler değişim listelerini iyi öğrenmeli kan şekeri dengelerini korumak için neyin yerine neyi koyabileceklerini bilmelidir. Bu sayfalarda daha önce yayınlamış olduğumuz değişim listelerini gözden geçirmenizi öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>