A vitamini

Vitaminler vücudumuzun bazı işlevlerini yerine getirmesi ve sağlıklı kalabilmesi için gerekli maddelerdir. Sağlıklı kalabilmek için bazı vitamin ve mineralleri yeterli ve dengeli miktarda almak zorundayız. Vitaminler suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılıyor. Yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanılabilir hale gelebilmesi için bu vitaminler bakımından zengin yiyecekleri bir miktar yağla birlikte almakta yarar var.

Hangi vitaminin hangi besinlerde olduğu ve vücudumuzda ne gibi fonksiyonlar gördüğünü sırasıyla inceleyeceğiz. Bu yazının konusu A vitamini:

A Vitamini

A vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Cildimizin, saçlarımızın, diş ve dişetlerimizin, kemiklerimizin sağlıklı olması için gereklidir. Bağışıklık sistemimizin sağlıklı kalmasında önemli rol oynar. İnsan vücudunda karaciğerde depolanan bir vitamindir.

A vitamini eksikliği durumunda; bağışıklık sisteminin zayıflaması, hastalıklara yatkın hale gelme, yorgunluk, gece körlüğü, ciltte bozulma ve sivilcelerin artması gibi belirtiler ortaya çıkar.

A vitamini yönünden zengin yiyecekler; balık yağı, karaciğer, tereyağı, peynir ve yumurtadır. Havuç, brokoli, lahana, maydanoz, ıspanak, kabak, kayısı, kiraz ve şeftalide de bol miktarda bulunur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>