Adet sancısını azaltmak için ne yapmak gerekir?

Adet sancısı bazı kadınların bir türlü kurtulamadığı sıkıntılardan biridir. Sıkıntıları tamamen geçirmek herkes için mümkün olmayabilir. Ancak bazıları için ağrıyı hafifletici birtakım tedbirler işe yarayabilir.

Orta dereceli ağrılarda en sık uygulanan yöntemlerden biri sıcak komprestir. Bölgesel sıcak kompres ağrıyı hafifletmede etkili olabilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama (sıcak havlu, termofor) önerilir. Sıcak kompres uygulamasını doğrudan karına yapmamalıdır. Karnın içinde herhangi bir iltihabi reaksiyon varsa, bu karın zarına yayılarak tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Beslenmede nelere dikkat edilmesi gerekir?

Beslenmenin ağrının azaltılmasında önemli rolü vardır. Eğer adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler varsa adetten bir hafta önce tuz kısıtlamasına gidilebilir. Doğal idrar söktürücü olan maydanoz, ıhlamur ve kuşkonmaz gibi besinlerin bu dönemde alınması, ödemi (vücutta su toplaması) ve ödemin neden olacağı rahatsızlıkları giderir.

B vitamini ve magnezyum yönünden zengin yiyeceklere ağırlık verilen bir diyet de bu dönemde oluşan şikayetlerin azalmasını sağlayabilir.

B vitamini yönünden yiyecekler: Et, balık, süt ürünleri, karaciğer, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, diğer sebzeler.

Magnezyum yönünden zengin yiyecekler: Yağlı tohumlar (fındık, fıstık, susam) koyu yeşil yapraklı sebzeler, öğütülmemiş tahıllar(kepekli ekmek)

Adet döneminde bazı gıdalardan uzak durmak gerekir. Adet kanaması öncesinde veya kanama esnasında kahve, çikolata, çay, kola gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması da ağrıların miktarını azaltabilir.

Egzersiz ve masajın faydaları

Düzenli egzersizin de ağrının giderilmesinde faydası vardır. Kas güçlendirici egzersizler ve nefes egzersizleriyle ağrılar kontrol altına alınabilir. Yüzme bu konuda önerilen bir egzersizdir. Evde yapılan egzersizlerin de etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Ağrıyı azaltmak için etkili olan bir diğer yöntem de masajdır. Ağrıyan bölgenin altına ritmik masaj uygulanırsa ağrının algılanması azaltılabilir.

Ruh halinizi olumlu tutmaya gayret edin

Adet dönemi şikayetlerin önemli bir kısmı da psikolojik gerginlikten kaynaklanan şikayetlerdir. Bu dönemde gerginliklerden uzak durmak en iyisidir. Düzenli uyku, gerginliği azalttığı için ağrıyı kontrol etmekte etkilidir.

Çünkü psikolojik faktörler bazı adet ağrılarının nedenlerinden biri olarak kabul edilir. O nedenle adet görmeye karşı geliştirilen pozitif tavır, ağrıların hafiflemesine yol açar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>