Ayva yaprağından ekşili sarma

Malatya mutfağında sarmalar önemli bir yer tutuyor. Malatya’da kadınlar neredeyse her buldukları yapraktan yemek yapabiliyor. Üzüm, kiraz, fasulye, lahana, pancar, pazı, dut, marul, ayva, fındık ve sarmaşık bunların başlıcaları. Ayva yaprağından yapılan ekşili sarma oldukça meşhur. Fakat nedense Malatyalılar bu yemeğe “sarma” değil “köfte” diyor.

Ayva yaprağından yapılan ekşili sarmanın tarifini aşağıda veriyoruz.

Ayva yaprağından ekşili sarma

Malzeme: 3 su bardağı yarma, yarım kilo ayva yaprağı, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1 kilo yoğurt, 3 orta boy kuru soğan, 2 kaşık un, 1 yemek kaşığı erik ekşisi ve tuz.

(Yarma; sert buğday çeşitlerinin iri kıyılmış halidir. Yöresel ürünler satan yerlerde bulunur, ‘dövme’ diye de bilinir, aşurelik buğdaya benzer. Yarma bulamazsanız aşurelik buğday ya da bulgur kullanabilirsiniz.)

Yapılışı: Yarma tuz ve su ilâvesi ile yoğrulur, yumuşak bir hamur hazırlanır. Ayva yaprakları yıkanır. Hazırlanan hamur yaprakların pamuklu tarafı içe, parlak tarafı dışa gelecek şekilde kalem gibi sarılır. Hazırlanan sarmalar bir tencereye muntazam bir şekilde dizilir, tuz atılır, üzerini geçinceye kadar sıcak su ilâvesi ile pişirilir.

Diğer tarafta yoğurt unla birlikte bir tencerede karıştırılır, üzerine iki bardak su ilâve edilir, karıştırıla karıştırıla kaynatılır, erik ekşisi ilâve edilir. Pişmiş olan sarmaların üzerine kaynamakta olan karışım boşaltılır, birkaç taşım kaynatıldıktan sonra servis tabağına alınır. Üzerine ince doğranarak tereyağında kavrulmuş soğan gezdirilir, ılık olarak servis yapılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>