Bahar ve cildiniz

Güneş ışınları, parklarda, bahçelerde, balkonlarda oturan bizleri yavaş yavaş ısıtmaya başladı. Yüzünüzü güneşe uzatın ve bu sıcacık ışınları hissedin.  Ama kendinizi çok fazla bahar havasına kaptırmamaya da dikkat edin. Cildinizi seviyorsanız, bu mevsimde dikkat etmeniz gerekenleri ihmal etmeyin. Çünkü güneş ışınlarının bizim enlemimizde hiç de küçümsenmeyecek bir ısıtma gücü vardır. Kışı nispeten az güneşli ortamlarda geçirenlerin ise iki kez dikkatli olması lazım geliyor. Mart ayı boyunca sıcaktan soğuk havaya ani geçişler de kışın zaten yıpranmış olan cildi etkileyebilir.  İklim değişikliklerini gözönünde bulundurarak, Nisan sonuna kadar güneşle dolaylı bir biçimde azar azar temas etmekte yarar var.

Bahar yorgunluğuna dikkat

Beden, güneş ışınları ve hava ile daha dolaylı bir temas halindedir. Kış boyunca kapalı duran vücut, kurur, soyulur. Kan dolaşımı da kış boyunca oldukça kötüdür. Bahara kıştan kalan bu miraslarla giriyor kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsunuz. Sıcak, soğuk duş yapıp, tüm vücudunuza nemlendirici vücut losyonu sürün. Bunu mümkünse her gün yapın. Bu programın önemli bir yan etkisi de var. Kan dolaşımını harekete geçirerek, bahar yorgunluğuyla başetmenizi kolaylaştırır.  Açık havada yapılan yürüyüşler de size canlılık katacaktır. Bahar yorgunluğunun bir de ruhsal boyutu var. Bu noktada renkleri devreye sokabilirsiniz. Açık renkler, hafif kokular ruhunuza iyi gelebilir.

Vücudunuza ve ruhunuza baktınız. Şimdi de sıra cildinize geldi. Cildi, ne kadar tedavi ederseniz, o kadar bakımlı olur. O halde kış boyunca tüm cilt tipleri için önerilen değerli cilt kremlerini bir kenara bırakmanız gerekiyor. Çok basit reçeteler var. İşin basitliğini siz de farkedeceksiniz. Gündüz güneşe karşı koruyucu bir krem kullanın ve çok hafif  makyaj yapın. Mümkünse içinde daha az toksik madde içeren organik kozmetik ürünlerini kullanın. Bu ikisi de cildinizi  ultraviole ışınlarının kötü etkilerine karşı koruyacaktır.

Hava güzel ve hafta sonlarında yürüyüşe çıkmak, tepelere tırmanmak istiyorsunuz, bu durumda daha yüksek faktörlü bir güneş kremini tercih edin.

Cilt bakımı ile makyaj içiçe geçmiş iki olgu. İkisi de ihmale gelmez. Baharın gelmesiyle birlikte, kış boyunca kullandığımız koyu renkli belirgin makyaj stilinden kurtulmanın da zamanı geldi. Baharda berrak ve hafif parıltılı makyaj stilini yakalamanız gerekiyor. Açık tonların, parlaklık verilerek hareketlendirildiği bahar makyajında, tonlamalar büyük önem taşıyor. Tabii bu makyajın genel hatları,  ten rengine uygun olarak ayrıntılarda bazı değişikliklerin gündeme gelmesi ise olağan…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>