Bebekler nasıl emzirilir?

Günümüzde pek çok anne bebeğini emzirmeyi tercih ediyor. Anne sütünün yararları üzerine yapılan araştırmalar, emzirmenin yalnızca içgüdüsel bir davranış olmadığını, hem anne hem de bebek için oldukça yararlı bir eylem olduğunu gösteriyor. Fakat doğru emzirmenin öğrenilmesi ve emzirmek için bazı hazırlıkların yapılması zorunlu.

Hamilelik döneminde memelerde süt üretimine yönelik değişiklikler gerçekleşir ve doğumdan hemen sonra ise süt üretimi başlar. Doğumun normal veya sezaryenle yapılmış olması temelde emzirmeyi etkilemez. Emzirebilmek için annelerin ihtiyacı olan şey, doğru bilgilendirme ve bu konuda onu teşvik edecek bir arkadaş ya da akraba çevresinde tecrübeli biridir.

Emzirme öncesi hazırlıklar

Emzirme öncesinde göğüs uçlarının hazırlanması gerekir. Bazı anneler meme uçlarını alkol veya antiseptikle temizlerler, bu gereksizdir. Yıkanırken memelerin de duru su ile yıkanılması ve emzirme öncesinde temiz, ıslak bir bezle silinmesi yeterlidir.

Düz veya içe çökük meme uçlarını tespit edin

Bebeğin iyi bir biçimde emebilmesi için, meme ucunu ağzının arka bölgelerine kadar çekebilmesi gerekir. Eğer meme uçları düz ise o zaman bebek bu hareketi yapmaya çalışırken zorlanabilir. Baş veya işaret parmağı ile meme ucu dibinden tutulur ve hafifçe sıkılır. Eğer meme ucu tutulacak derecede dışarıya çıkmıyorsa, o zaman annenin düz meme ucuna sahip olma olasılığı vardır. Düz meme ucunu dışarıya çıkarmak için her iki baş parmak meme ucunun dibine yerleştirilir ve memenin içine doğru bastırma hareketi yapılır; baş parmaklar birbirinden uzaklaştırılarak gerilir. Bu hareket, farklı noktalardan 5 kere yapılır ve günde 4-5 kere tekrarlanır.

Emzirmenin püf noktaları

Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denilen bol proteinli, hastalık etkenlerine karşı koruyucu “ilk süt” salgılanır. Dördüncü günden itibaren de normal süt üretimi başlar ve aylarca devam eder. Anne sütü ile beslemede en önemli nokta, bebeğin her istediği anda beslenme şansının olmasıdır. İlk günlerde bu, iki üç saatlik aralarla olabilir.

Bebek doğum sonrasında  annenin yanına verildiğinde, emzirmeye hemen başlanabilir. Bu sırada anne yorgun olduğu için teşebbüs başarısızlıkla sonuçlanabilir ama bunu dert etmemek lazımdır. Anne sütü üretimi bir bakıma arz talep kurallarına göre şekillenir. Bebek ne kadar çok emerse süt o kadar çok olur. Her emzirmenin başında, akıcı-susatıcı özellikleri olan bir süt gelir.

Emzirme zamanları anne için en uygun ve dinlendirici saatlere göre programlanmalıdır. Emzirmede başarılı olmak için annenin öncelikle sakin olması lazımdır. Gerginlik, sütün gelmesini engeller.  Anne kendini gergin hissediyorsa meme vereceği saatlerde odasına ziyaretçi gelmesini engelleyebilir ya da bebeğin acıktığını hissettiği zaman yanında olanları dışarıya çıkarabilir.

Sakin ve sesiz bir ortam seçin

Bebek emzirilirken anneye en rahat gelen duruş benimsenmelidir. Emzirmeden önce eller iyi bir biçimde sıcak suyla yıkanmalı ve meme uçları da ıslak bir bezle silinerek temizlenmelidir. Emzirme pozisyonu da önemlidir. Emzirmek için öne eğilindiğinde sırt bükülmemelidir. Emzirirken bebeğin bir eliyle memeye dokunması sağlanmalıdır. Bebeğin meme başını aramasını ve besin bulmasını sağlayan, doğuştan gelen bir refleks vardır. Bunun için meme başı, bebeğin yanağına sürülür. Bebek içgüdüsel olarak başını döndürüp memeyi aramıyorsa, areolanın (meme ucundaki kahverengi bölge) hemen gerisi biraz sıkılarak süt gelmesi sağlanır.

Bebeğin başı yaklaştırılarak yanağı meme hizasına, dili de meme ucunun altına getirilir. Meme ucu ile birlikte areola da bebeğin ağzına verilir. Çünkü anne sütü, meme ucunda değil areolada bulunur. Dolayısıyla bu bölgenin  de ağız içine girmesi gerekir ki bebek bunu rahatça emebilsin. Memebaşı bir kez bebeğin ağzına girdikten sonra, bebek yalnızca emmez, areolanın hemen arkasındaki süt bezlerini de sağarak süt içer. Meme başının görevi yalnız ağız içini ve bebeği uyarma yönündedir. Süt, areola bölgesinde bulunur ve bebeğin beslenebilmesi için, bebeğin bu kısmı mutlaka ağız içine alması gereklidir. Eğer bebek yalnızca meme başını emerse hiç süt alamayacağı gibi meme başında da çatlaklar oluşur.

Bebeğe önce bir meme verilir, 10 dakika emzirildikten sonra diğeri verilerek 10 dakika daha emzirilir. Bir sonraki emzirmeyi bebeğin en son emzirdiği memeden değil, öteki memeden başlatmak, diğer memenin de uyarılması açısından önemlidir.  Sütün devamlı oluşabilmesi için her iki memeden de emzirilmesi şarttır. Meme verirken memenin, bebeğin nefes almasını engellememesine dikkat etmelidir. Emzirilen meme alttan desteklenerek yukarı kaldırılır. Bebek her ağladığında meme veriliyorsa ve kilo alımı normalse yeterince besleniyor demektir. Bebek, normal koşullarda ne zaman acıkırsa o zaman emmek ister ve bunu da ağlayarak belirtir. Bebeğe, memeden alabildiği kadar süt alabilmesi için zaman tanımak gerekir. Böylece meme boşalır, küçülür ve hafifler. Bebek arada sırada süt almayı bırakıp, yalnızca emmeye devam edebilir. Dakikalar geçtiği halde emiyorsa bebek memeden alınabilir. Annenin canının yanmaması için meme birden bire ağızdan çekilmemelidir. Bebekler genel olarak boş mideyle 5 saatten fazla uyuyamazlar. Günde 8 kez meme vermek başlangıç için uygundur. Çünkü anne sütü çabuk sindirildiği için bebekler çok çabuk acıkırlar.

Bebeği emzirdikten sonra

Her emzirmeden sonra bebeğin mutlaka gazı çıkarılmaldır. Bunun en kolay yolu, bebeği midesi annenin omuzuna değecek bir biçimde yatırmak ve hafifçe sırtına vurmaktır. Fakat bebek gaz çıkarırken emdiği sütün bir miktarını da kusabilir. Annenin bu konuda dikkatli olması gerekir. Emzirdikten sonra meme uçları ılık suyla temizlenmeli ve temiz havada tamamen kuruması sağlanmalıdır.

Emzirme, anne ile çocuk arasında kurulan sevgi bağını pekiştirdiği gibi hem annenin hem de bebeğin duygusal olarak tatmin olmasını da sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>