Bebeklerde sarılık tedavisi

Hekimler tarafından “yenidoğan sarılığı” olarak anılan sarılık türü yeni doğan bebeklerin ilk birkaç gününde görülür. Zamanında doğan bebeklerin yaklaşık %60′ı, erken doğan bebeklerinse yaklaşık %80′i yaşamlarının ilk iki-üçüncü gününde sarılığa yakalanır. Sarılık genellikle bir hafta boyunca sürer ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Fakat bazı durumlarda tedavi gerekli olabilir.

Sarılık neden ortaya çıkar?

Bebeklerde görülen sarılık kanda bulunan bilirubin denilen maddenin belli bir düzeyin üstüne çıkması durumunda görülür. Bebeklerin cildinde ve göz aklarında sarı renk hakim olur. Önce yüzde başlayan sarılık gövdeye doğru yayılmaya başlar ve ayaklara kadar varabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hafif sarılık durumlarında rahatsızlık tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Sarılık bebeğin hayatının ilk 24 saati içerisinde olmamışsa, bebeğin emmesinde, ağlamasında vb. davranışlarında sorun görülmüyorsa ve sarılık iki haftadan fazla sürmemişse tedavi için hekime başvurmaya gerek yoktur. Sarılık kendiliğinden geçecektir. Sarılık gözlenen bebekte anne sütü kesilmemeli, bebeğin beslenmesi normal olarak devam ettirilmelidir.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

- Bebeğin hayatının ilk 24 saati içerisinde sarılık görüldüyse,

- Bebeğin emme, ağlama vb. hareketlerinde zayıflık varsa, uyanmada zorluk çekiyor ve emmek istemiyorsa,

- Bebeğin kilo almasında problem varsa,

- Bebeğin karnı, bacakları ve kolları sarardıysa ve renk giderek koyulaşıyorsa,

- Sarılık iki haftadan fazla sürdüyse doktora başvurmakta yarar vardır.

Hekimler “fototerapi” adı verilen özel ışık tedavisi ve diğer tedavi yöntemleriyle bebeğin vücudundaki bilirubin seviyesinin normale dönmesini sağlarlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>