Beynimizi geliştiren yiyecekler

Beyin, vücudumuzun kullandığı günlük kalorinin %30’unu harcıyor. Vücut hacminin çok küçük bir kısmını kapladığı halde, vücudun harcadığı enerjinin önemli bir kısmını kullanması beynin faaliyetlerinin vücut açısından ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Bu nedenle beynin etkin çalışmasında beslenmenin önemi büyük.

Beynin etkin kullanımı açısından bazı besin maddelerinin diğerlerine göre fonksiyonu çok daha fazla. Bu maddelerden ilki B vitamini. B vitamini eksikliğinin yorgunluğa, hafıza ve zekâ performansında düşüşe neden olduğu biliniyor.

Kuru baklagiller, kırmızı et, ayçekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, muz, kavun, brokoli, ıspanak, domates, yumurta, kavun ve enginar B vitamini açısından zengin besin kaynakları arasında yer alıyor.

Beyin fonksiyonlarının etkin olarak yerine getirilmesi açısından demirin rolü de büyük. Demirin beyne oksijen taşınmasında önemli bir rol üstlendiği biliniyor. Beynin temel enerji kaynaklarından biri olan oksijenin beyne taşınabilmesi için vücudun demire ihtiyacı var.

Çocukların zihinsel gelişiminde demirin ve Omega-3 yağlarının (özellikle DHA’nın) önemli yeri olduğu biliniyor. Büyüme döneminde zekânın yeteri kadar gelişebilmesi için demir ve Omega-3 bakımından zengin yiyeceklerin alınması gerekiyor.

Tüm kırmızı etler, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, domates ve pekmez demir açısından zengin olan yiyecekler. Omega-3 ise deniz ürünleri ve zeytinyağında bulunuyor.

Beyin açısından bir diğer önemli vitaminse C vitamini. C vitamini, demirin yiyeceklerden emilmesini kolaylaştırdığı için önemli. Turunçgiller, domates, kırmızı ve yeşil biber, patates, kavun, çilek gibi C vitamini açısından zengin yiyeceklerin demir içeren yiyeceklerle birlikte alınmasında yarar var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>