Bildiklerinizi unutun. Kolesterol Nedir? (1)

Beş bölümden oluşan bir kolesterol yazı dizisi yayınlıyoruz. Yazı dizisini yayınlamaktaki amacımız yüksek kolesterol rahatsızlığı çekenlerin tedavilerini reddetmeleri değil gerçekte kolesterolün ne olduğunu anlamalarını sağlamaktır. Yazı dizisinin 5. bölümünde kaynakçaya yer vereceğiz.

Kolesterol, insanları korkutan bir terim haline geldi. Başta yumurta olmak üzere pekçok hayvansal gıda kolesterol içerdikleri için az tüketilmekte veya diyetten tamamen çıkartılmaktadır. Bunun nedeni, vücuttaki yüksek kolesterolün, gelecekteki bir kalp-damar hastalığının en önemli işaretlerinden biri olduğu yönündeki iddialardır.

Kolesterol, hayvansal dokularda üretilen, molekül ağırlığı yüksek biralkol türevidir. (1,2) Bitkisel besinlerde bulunmaz. Vücutta başlıca görevlerişunlardır: (2,3,11)
- Doymuş yağlarla birlikte hücre zarına gerekli sertliği ve sabitliği verir. Diyetle alınan hayvansal yağlar yerini tamamen bitkisel yağlara bıraktığında hücrelerin zarları yumuşak bir yapı haline gelmeye başlar. Vücut, dokuları tekrar sertleştirmek için kandaki kolesterolü kullanır. Bitkisel yağlar kullanıldığında kan kolesterol seviyesinin geçici olarak düşmesi bundandır.
- Adrenalin, östrojen, testosteron gibi hormonların hammaddesidir. Bu hormonlar vücudu strese ve hastalıklara karşı korur.
- Yağda eriyen bir vitamin olan ve kemik gelişiminin kontrolu, sinir sisteminin düzgün fonksiyonu, büyüme, mineral emilimi, insülin üretimi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme gibi hayatî görevlere sahip D vitamini kolesterolden üretilir.
- Besinlerle alınan yağların sindirilmesini sağlayan safra tuzları kolesterolden üretilir.
- Vücudun antioksidanı gibidir. Vücut, kalp-damar hastalıklarına ve kansere yol açan serbest radikallerin hasarlarını önlemek için kolesterolü kullanır. Yaşlandıkça kolesterol seviyesinin doğal olarak artmasının nedeni, artan serbest radikal aktivitesidir.
- Beyindeki serotonin reseptörlerinin fonksiyonu için kolesterole ihtiyaç vardır.  Serotonin, vücudun doğal ‘kendini iyi hissetme’ ilacıdır. Düşük kolesterollü diyet uygulayan kişilerde saldırganlık, mutsuzluk ve intihar girişimleri daha sık görülmüştür.
- Çocukların beyin ve sinir sisteminin düzgün gelişebilmesi için kolesterol çok önemlidir. Anne sütü kolesterol açısından çok zengindir.
- Diyetle alınan kolesterol, sindirim sistemi organlarının iç çeperlerini sağlamlaştırarak aşırı besin geçirgenliği olarak bilinen ‘leaky gut sendromu’na karşı vücudu korur.
Bu bir yazı dizisidir. Kullanılan kaynaklar en son makalede verilecektir…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>