Bildiklerinizi unutun. Kolesterol nedir? (3)

Kolesterol teorisini teste tabi tutan, Kaliforniya Üniversitesinden Dr. Alfi n- Slater, Kyoto’da yapılan Uluslararası Beslenme Kongresi’nde, “herkes gibi biz de kolesterol içeren gıdalarla beslenildiğinde kolesterol sahibi olunacağına inanmıştık; kolesterol içeriği yüksek olan yumurta günlük diyete eklendiğinde kolesterol seviyesi değişikliğinin hiç araştırılmadığını gördük” demiştir. (5) Bu deneyde, 8 hafta süreyle, kolesterol seviyeleri normal ve sağlıklı 50 kişilik grubun yarısına günlük diyetlerinde tükettikleri kolesterolden zengin yiyeceklerden ayrı olarak- günde 2 yumurta; diğer yarısına ise ilk 4 hafta günde 1, ikinci 4 hafta günde 2 yumurta verilmiştir.  Sonuçlar, kan kolesterol
seviyesinde herhangi bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Dr. Alfi n Slater, “bulguların kendilerini şaşırttığını” belirtmiştir.
Üç ayrı çalışma daha, kişilerin günlük diyetlerine yumurta ilave edildiğinde kan kolesterol seviyelerinde değişiklik olmadığını ortaya koymuştur. (6,7,8) İngiliz Hükümetinin, ‘beslenmeyle ilişkilendirilen kardiyovasküler hastalıklarda gıda politikasının tıbbi yönlerini’ araştırmak üzere, 1974 gibi eski bir tarihte oluşturduğu danışma komitesi şu bildiriyi yayınlamıştır: “Batılı ülkelerde, beslenmeye bağlı kolesterol yumurta tüketiminden kaynaklanmaktadır, fakat tüketilen yumurta sayısı ile kalp hastalığını ilişkilendiren herhangi bir kanıt bulunamamıştır.” (9)
Kolesterol fobisinin en çok arttığı dönemde, zayıfl ama diyetleriyle bilinen Dr. Norman Jolliffe, ‘anti-koroner klübü’ uygulamasını başlatarak, kalp hastalığı olmayan, 40–59 yaş arasında, 814 erkeği düşük kolesterol-yüksek çoklu doymuş yağ diyetine sokmuştur. Kontrol grubu olarak seçilen, yaşı ve sağlığı benzer 463 erkek normal (göreli olarak daha yüksek) kolesterol diyetini sürdürmüştür. 5 yıl sonra, kontrol grubunda herkes hayattayken, düşük kolesterol diyeti uygulayan sekiz kişi kalp hastalığından ölmüştür. Tuhaf bir tesadüf eseri, Dr. Jolliffe 59 yaşında, diyabetik damar komplikasyonları nedeniyle ölmüş, sonuçları görememiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>