Bilgisayar bağımlılığı

İnternette sörf, bilgisayar oyunları, sosyal medya, sanal sohbet gibi nedenlerle bilgisayar karşısında çok uzun süre kalan insanlar madde bağımlılarının sergilediği bazı davranışları sergiliyor. Bilgisayar bağımlılığı olarak nitelendirilen bu durum, tam olarak uyuşturucu ya da alkol gibi maddelere bağımlı olmakla aynı değil. Çünkü bilgisayar bağımlılığının madde bağımlılığında olduğu gibi fiziksel sonuçları yok. Bu nedenle uzmanlar bilgisayar bağımlılığını bir rahatsızlık olarak nitelendirmekte güçlük çekiyorlar. Ancak, bilgisayar bağımlıları, bilgisayardan uzak kaldıklarında, kaygı, stres gibi madde bağımlılarında gözlenen yoksunluk belirtilerin aynısını sergileyebiliyor.

Bazı uzmanlar, bilgisayar bağımlılığının, alışveriş bağımlılığı ya da kleptomani gibi bir çeşit denetlenemeyen dürtü olduğunu, kendi başına bir problem olmaktan çok, başka psikolojik sorunların yansıması olduğunu belirtiyor.

Bilgisayar karşısında uzun zaman geçiren herkesi bağımlı saymak doğru değil. İş icabı ya da ödevlerini yapmak için uzun süre bilgisayar karşısında kalanlar ya da bilgisayarın getirdiği kolaylık ve yararlar sayesinde bağımlılıklarını olumsuz sonuçlara vardırmadan denetim altında tutanlar mevcut. Ancak bazı kişilerde bilgisayar bağımlılığının ağır psikolojik sonuçları olabiliyor. Hatta bazen fiziksel zarar görenler de çıkıyor. Medyada sık sık rastlamaya başladığımız bazı haberler bunun delili. Bilgisayar oyunları başında çok zaman geçirdiği için çocuklarına yeterli bakımı göstermeyen anne babalar, günler boyunca aç ve uykusuz bir şekilde bilgisayar karşısında kaldığı için yorgunluktan hastanelik olan gençlerle ilgili haberler giderek daha fazla karşımıza çıkıyor. Bilgisayar karşısından uzun süre kalkmadığı için komaya girip ölenler dahi var.

Bilgisayar uzun zaman geçiren kişilerin bağımlı olup olmadıklarını anlamak için aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadıklarına bakmak gerekiyor:

• Bilgisayar karşısında geçirilen zamanı kontrol edememe. Yemek, uyku, temizlik gibi fiziksel ihtiyaçları gidermeyi erteleme.

• Bilgisayardan mahrum kalındığında boşluk hissetme, huzursuzluk ve kaygı yaşama.

• Bilgisayar kullanımından dolayı sosyal ilişkilerden, aile ve okul-iş ilişkilerinden uzaklaşma, işe-okula geç gitme, aile bireylerine zaman ayırmama gibi sorunların ortaya çıkması.

• Bilgisayarla ilgili ihtiyaçları gidermek için kişisel ilişkilerini ya da maddi durumunu tehlikeye atma.

• Güne bilgisayar karşısına geçerek başlama, tatillerde diz üstü bilgisayar kullanma ihtiyacı hissetme. Bilgisayarı gün boyunca açık tutma ihtiyacı hissetme.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>