Bir ürünün "organik" olduğu nasıl anlaşılır?

Ambalajlı organik ürünler üzerinde aşağıda bulunan logoları taşımak zorundadır.

Ambalajlı ürünlerin organik oldukları kolayca anlaşılıyor fakat yaş meyve ve sebzelerde nasıl anlaşılır?

Yaş meyve ve sebzeleri alırken Organik pazarları kullanın. Organik pazarlarda satılmak üzere gelen ürünler Pazar denetçileri tarafından kontrol edilirler. Ayrıca satılan ürünlerin sertifikaları tezgah üzerinde bulundurulması bir zorunluluktur.

Yaş Meyve sebzeler nasıl denetlenir?

Ürünün yetiştirildiği alan bir sertifika kuruluşu tarafından kayıt altına alınır. Ayrıca bir kontrol kuruluşu tarafından denetlenir. Yetiştirilen ürün ve ürün miktarı yine sertifika kuruluşu tarafından kayıt altına alınır. Tarladan ürün çıkışında çiftçi çıkardığı miktarı bir belgeyle kuruluşa bildirir. Pazara götürdüğü ürün pazar denetçisi tarafından tartılır. Akşam tezgahta kalan ürün denetçi tarafından tekrar tartılarak satılan ürün miktarı hesaplanır ve bu miktar sertifika kuruluşuna bildirilir.

Herhangi bir şüpheli durum olduğunda Pazar denetçisi veya sertifika kuruluşu ürünleri laboratuarda analiz ettirir. Ayrıca tarım bakanlığı çeşitli zamanlarda pazarlardan haberli yada habersiz numune alarak laboratuarda analiz ettirir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>