Bodrum Tohum Takas Şenliği

Bodrum Dereköy’de 17 Şubat 2013′te tohum takas şenliği düzenlenecek. Konu ile yayınlanan basın bülteni şu şekilde;

katilimcilar

Biz köylüler; binlerce yıldır tohumlarımızı yetiştirdik. Yöremizin özelliklerine göre, farklı hava koşullarında, doğa ile işbirliği içinde sayısız bitki çeşitlerini geliştirdik. Atalarımızdan kalan bilgiyi tohumlarımızda sakladık. Tecrübelerimizi gelecek kuşaklara aktardık. Tarımın başladığı eski yıllardan bu yana gıda güvenliğinin temelini, yarattığımız bu zengin çeşitlilik oluşturdu. Bugün farkındayız ki; tohumlarımız çalınıyor ve yanlış insanların elinde değiştiriliyor.

 

Ürettiğimiz ürünler; yerel pazarlar ve yerel beslenme kültürünün yardımcı olmasıyla ürün çeşitliliğinin artmasına neden olmuştur. Ancak gıdanın uluslararası ticaretinin yapılmasıyla yerli çeşitler azalmaya başlamıştır. Her geçen yıl pazarlar kapatılıyor, onların yerine büyük zincir marketleri, alışveriş merkezleri açılıyor. Bu durum  yerli çeşitlerimizin azalmasına, tek tip ürün yetiştirilmesine neden oluyor. Şirketlere bağlı tüccarların istediği çeşitleri üretmek zorunda kalıyoruz.

Biliyoruz ki; tohum ve bitkilerin varlığını korumanın yolu onları üretmek ve çoğaltmaktır. Üretmek de yetmez, ürünlerimizi doğrudan yerel pazarlarda insanlara ulaştırabilmeliyiz. Şirketler, sadece ticari çıkarlarını düşünerek, açlığa ve kıtlığa çare olmak bahanesiyle hangi bitkilerin yaşayacağına, hangilerinin ortadan kalkacağına karar veriyorlar. Kendini devletten üstün tutan şirketlerden yana politikalar sonucunda çiftçiler zamanla tohum endüstrisine bağımlı hale getiriliyor. Bu da yerli köy çeşitlerini kısa sürede ortadan kaldırıyor.

Geleneksel/ekolojik köylü tarımı, endüstriyel metotlardan çok daha sağlıklı ve sürdürülebilirdir. Toplumda oluşan gıda bilinci her geçen gün yerli çeşitlerin daha sağlıklı olduğunun fark edilmesini sağlıyor. Bu durumun korunması ve geliştirilebilmesi ancak yerli tohumların kullanılması ile mümkündür. Yerli tohumla üretim yapıyor  ve yerel pazarlarda bizzat vatandaşlarımıza sunuyoruz.

Biz köylüler; beslenmenin ve kültürel kimliğin en önemli kaynağının tohum olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinç ile örgütlenerek yerli çeşitlerin korunması ve üretilmesi için yıllardır çaba sarf ediyoruz. Biliyoruz ki; üreticiler ancak kendi örgütleri ile kendi sorunlarına sahip çıkabilirler ve o sorunları aşabilirler.

Diğer yandan tarımın artık çiftçiler yerine büyük şirketler tarafından yapılması isteniyor. Bu durum her geçen yıl köylerin ıssızlaşmasına, göçe, işsizliğe ve sağlıklı gıdaya erişimin imkansızlaşmasına yol açacaktır. Henüz ülkemiz köylülüğünün büyük çoğunluğunun(% 85) küçük ve orta ölçekli çiftçiler oluşturmakta ve bu da bize umut vermektedir.

Bizim varlığımız sizlerin tercihlerine bağlıdır. Eğer AVM’lerden, büyük süpermarketlerden alışverişe devam ederseniz, marka arayışı içinde olursanız küçük çiftçiliğin yok olmasına onay vermiş olacaksınız. Ama biz köylülerden doğrudan, kooperatiflerimizden, üretici ve köy pazarlarından, organik pazarlardaki üreticilerden veya temsilcilerinden gıdanızı sağlarsanız küçük çiftçiliğin tasfiyesine hayır diyeceksiniz. Neye oy vereceğinize karar vererek demokrasiyi sadece sandık başlarında kullandığınız oylarla sınırlandırmamış olacaksınız. Her şey size bağlı!

Sizleri 17 Şubat Pazar günü Dereköy de gerçekleştireceğimiz tohum takas şenliğine çağırıyoruz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>