Bodrum’da tohumlar gelecek nesillere aktarılıyor

Ekolojik Üreticiler Derneği, Dereköy Doğasevenler Derneği ve Dereköy Muhtarlığı tarafından 17. Şubat Pazar günü, Bodrum Dereköy Köy meydanında yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etme amacıyla Bodrum Tohum Takası Şenliği düzenlenecek. Şenlik başta Bodrum Belediye’si olmak üzere Maviyol Girişimi Platformu, Bizim Bostan, Çatalada Derneği, Bodfad ve Deniz Ev’in Bostanı gibi pek çok yerel örgüt tarafından katkı sağlanmıştır.

Tescillenmemiş tohumların satışını yasaklayan ve yerel tohumların tarımsal üretim dışı kalmasına neden olan 2006 yılında çıkan “Tohumculuk Kanunu”nun ardından, yerel tohumların yok olmaması için, 2009 yılında Torbalı ile başlayan ve en son Şile/Ovacık’ta yapılan ona yakın tohum takas şenliğinden sonra Bodrum’da ilk kez düzenlenecek şenlik 17 Şubat Pazar günü Dereköy’de yapılacak.

Şenlikte Dereköy’de üretim yapan çiftçiler ve köylüler kendi ürettikleri ürünleri satacak, aşı atölyesi, sepet atölyesi, ebru atölyesi gibi atölyelerin yanısıra çocuklarla da tohum teması etrafında resim ve seramik atölyeleri yapılacak. Prof. Dr. Yavuz Dizdar, Yard. Doç. Dr. Özlem Akan’ın konuşmacı olarak yer alacağı şenlikte Kemer Köyü’nde doğal tarım yapan çiftçi Cevdet Türk ve bir toplumsal destekli tarım projesi olan bizim bostan projesi hakkında bir konuşma gerçekleşecek. Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel dünyada ve Türkiye’de yerel tohumların korunması için başlayan hareketi ve yerel tohumların önemini anlatacak.

Bodrum Belediye’si tarafından desteklenen şenlikte öğle yemeği ikramı, halk oyunları gösterisi, tiyatro gösterisi, çocuklar tarafından doğayla ilgili dans gösterileri yapılacak. Sürdürülebilir yaşamla ilgili yayınlar basan Ekolojik Üreticiler Birliği, Karaot Tohum Derneği, Sinek Sekiz Yayınevi, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin yanısıra Evciler e-atık ve Geri Dönüşüm stand açıp elektronik atıkları toplayacak.

Getirilen tohumlar şenlik başlangıcında tohum takas masasına teslim edilecek, burada kayıt altına alınan tohumlar zarflanarak takasa hazırlanacak ve sahiplrine geri verilecek. 14:00-15:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek takasta getirilen tohumlar kişiler arasında herhangi bir satış olmaksızın değiş tokuş edilecek. Takasa tohumsuz gelenler, çocuk kitabı/kitap getirebilecekler. Getirilen kitaplar Dereköy İlkokulu ve Kumköy kütüphanesine bağışlanacak. Çiçek, sebze, bakliyat her türlü yerel tohum takas edilebilecek.

Şenlik alanına ulaşım için İstanbul’dan Maltepe ve Zeytinburnu Belediyesi katkılarıyla biri avrupa diğeri anadolu yakasından olmak üzere iki araç kaldırılacaktır. İzmir’den ise Torbalı Belediye’sinin katkısıyla bir araç kaldırılacak. Ayrıca Milas ve Mumcular’dan birer otobüs kaldırılması da planlanmaktadır.

Daha detaylı ve güncel bilgiler için:

http://www.facebook.com/groups/permakulturbodrum/

http://www.facebook.com/events/134797080007726/?ref=ts&fref=ts

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>