C vitamini

C vitamini suda eriyen vitaminler grubunda yer alır. Suda eriyen vitaminler, fazla alınması durumunda idrarla vücuttan atılan, vücutta birikim yapmayan vitaminlerdir.

C vitamini, vücudun enfeksiyonlardan, mikroplardan ve toksinlerden (zehirleyici maddeler) korunmasında önemli rol oynar. Ayrıca kan damarlarının işleyişinde rolü vardır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması ve güçlenmesinde etkilidir.

C vitamini eksikliği durumunda; vücut direncinin azalması, yorgunluk, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Enfeksiyon rahatsızlığı geçirenlerde, yanıklarda, gebelikte ve çocuk emzirenlerde C vitamini ihtiyacı artar.

Dayanıksız ve çabuk okside olan bir vitamin olduğu için sebzelerde pişirme esnasında büyük oranda kaybolur. O nedenle C vitamini ihtiyacının karşılanması için C vitamini içeren sebze ve meyvelerin ciğ tüketilebilenlerini bol miktarda tüketmekte yarar vardır.

C vitamini sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunur. En çok bulunduğu sebze ve meyveler; maydanoz, mandalina, limon, portakal, çilek, kivi, asma yaprağı, ıspanak ve biberiyedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>