Cemre zamanı

Bugün ilk cemrenin havaya düşmesiyle birlikte ilkbaharın müjdesini alıyoruz. Halk arasında Şubat ayı sonlarında, önce havada, sonra suda ve en son da toprakta olduğuna inanılan sıcaklık yükselişine “cemre” denilir. Arapçada “kor halindeki ateş” anlamına gelen “cemre” aynı zamanda hacıların Mina’da Şeytan taşladıkları sırada ortaya çıkan taş yığınlarının da adıdır.

Eski takvimlerde kış aylarına “Kasım”, yaz aylarına “Hızır” adı veriliyordu. Kasım günleri miladi takvime göre 8 Kasım’da, Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlar. Kasım’ın kırk altısı, “kırk gün” anlamına gelen, halk dilinde “erbain” ya da “zemheri” olarak bilinen kırk gün süren kışın en soğuk dönemi başlar. Kasım’ın seksenaltısı ise “elli gün” anlamına gelen “Hamsin”in başlangıcıdır. Erbain ve Hamsin günlerinin sona ermesi zorlu kış günlerinin bittiğinin ve baharın gelişinin habercisidir. Kasım’ın bittiği 6 Mayıs aynı zamanda Hıdırellez zamanıdır.

Cemrelerin düşüşü soğuk kış günlerinin sona ermeye başladığının ve doğanın uyanmaya başladığının habercisidir. Cemreler ilkbahar günlerine doğru yedişer gün arayla düşer. Birinci cemre Kasım’ın 105′inde havaya, 112′sinde suya, 119′unda toprağa düşer. Bu tarihler miladi takvimde 20 Şubat, 27 Şubat ve 6 Mart günlerine denk gelir. Şubat’ın 29 çektiği senelerde son cemre 5 Mart’ta toprağa düşer.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>