Çocuğunuzda göz bozukluğu olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çocukluk çağında göz kayması, göz iltihapları, göz yaşı kanal tıkanıklığı, göz alerjileri, göz yaralanmaları ve doğuştan katarakt sık olarak görülen göz problemleridir. Çocuklardaki göz problemlerinin teşhis edilmesi yetişkinlere göre daha zor olabilir.

Çocuklarda şaşılık denilen göz kaymasının erken teşhisi çok önemlidir. Zamanında tedavi edilmediği zaman 8-9 yaşlarından sonra tedavisi olmayan görme tembelliği yapabilir. Yeni doğan bebeklerde yumma ve bir cismi takip etme yeteneği tam olarak gelişmediğinden bu dönemde gözler kayıyormuş gibi görünebilir. Fakat ‘konjenital esotropya’ denilen burun tarafına doğru olan kaymalarda ilk 6 aylık süre içerisinde bebekte kayma gelişebilir. Bu nedenle gözlerde kayma gözlemlendiğinde “büyüyünce geçer!” diye beklemeden her dönemde uzman doktora kontrol ettirilmelidir. Kaymanın ırsi tarafı da bulunduğu için bu hastaların kardeşlerinin de muayene edilmesi önemlidir.

Çocuklarda göz iltihapları özellikle okul nedeniyle birarada bulundukları sonbahar-kış aylarında çok daha yaygın görülür. Çocuklarda bu tür enfeksiyonlar daha ağır seyrettiği için erken teşhis ve uygun tedavi yetişkinlere göre çok daha önemlidir.

Doğuştan göz yaşı kanal tıkanıklığı, çocuklarda aşırı sulanma, çapaklanma ve göz kızarıklığı yaparak göz iltihapları ile karıştırılır. Kanal tıkanıklığı genellikle ilk 12  aylıkken belirti verir. Bebek 8-9 aylık oluncaya kadar yalnızca masaj uygulanması ile tamamen düzelebilir. Çocuk 2 yaşını geçtiği zaman tedavisi çok zor olabilir. Bu sebeple gözünde aşırı sulanma ve çapaklanma olan bebeklerin ailelerinin hiç vakit kaybetmeden göz hekimine başvurması gereklidir.

Çocuklar daha fazla hareketli oldukları için göz yaralanmalarına yetişkinlere oranla daha fazla maruz kalırlar. Bu yaralanmalar basit bir sıyrıktan ameliyat gerektiren ağır göz yaralanmalarına kadar değişebilir. Bu tür yaralanmaların gelişmiş göz merkezlerinde ayrıntılı değerlendirilmesi ve tedavisi şarttır.

Doğuştan gelen katarakt belki de çocukluk çağının en önemli hastalığıdır. Katarakt; uzak veya yakını az görme, ışığa bakarken gözleri kısma, bir gözde kayma, titreme ve ileri safhalarında gözde beyazlık gibi belirtilerle ortaya çıkar. Belirtiler gözlemlendiğinde vakit geçirilmeden hekime başvurulmasında yarar vardır.

Çocuklarda göz bozukluğu olduğu nasıl anlaşılır?

Çocukta bazen normal olmayan davranışlar göz bozukluğuna işaret edebilir: Gözlerini kısarak bakma, TV’yi çok yakın seyretme, gözlerini ovma veya kırpma, cisimleri yüzüne yaklaştırarak bakma, geceleyin veya hafif karanlıkta düşme, işaret ettiğiniz cisimleri görmeme ve eşyalara çarpma gibi bulgular varsa vakit kaybetmeden göz doktoruna muayene olunmalıdır.

İlk muayene ne zaman yaptırılmalı?

Çocuğunuz bebekken ilk göz muayenesini onu izleyen çocuk uzmanları yapmışlardır. Eğer erken doğum olmuşsa  göz hekimi de bebeklikte mutlaka kontrol yapmalıdır. Çocukta göz rahatsızlıklarından şüphelenmenizi gerektiren bir problem gözlemlenmiyorsa okula başlamadan önce kontrol edilmesi yeterlidir. Kontrolde göz kusuru ortaya çıkarsa gözlük vb. tedavilerle düzeltilmelidir. Daha önce önemsenmemiş küçük gözlük ihtiyaçları çocuğunuzun okuma istek ve başarısını ciddi olarak etkileyebilir.

Çocuğunuzda aşağıda sıralanan durumlardan biri varsa bir göz hastalıkları uzmanına başvurmanızda yarar var:

- Öğretmenin derste tahtaya yazdıklarını okumakta güçlük çekiyor mu?

- Kitabını okurken satır atlıyor mu?

- Kitaplardaki yazıları bulanık mı görüyor?

- Güneşli havalarda sürekli bir gözünü kapatmak zorunda kalıyor mu?

- Bir gözü diğer gözüne göre daha mı az görüyor?

Çocuklarda en sık karşılaşılan göz problemi: Kırma kusurları

Gözlerimizin bir cismi net görebilmesi için cisimlerden gelen ışınların, saydam tabaka ve lens tarafından kırılarak sinir tabakası üzerine düşmesi gerekir. Eğer görüntü gözümüzün sinir tabakasına düşmezse bulanık görürüz. Bu bir “kırma kusuru” dur. Temel olarak 3 grup kusur vardır: Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma.

Tahtadaki yazıyı okuyamıyor!

Miyoplar yakını iyi, uzağı bulanık görür. Yetişkinlerin yaklaşık %25’i miyoptur. Çoğu zaman aileden geçer. Genellikle 8-12 yaşlarda başlar. Büyüme çağı olan 10-18 yaşları arasında daha fazla artar. Başlangıçta 6 ayda bir, sonra yılda bir doktora muayene olmak gerekir. Uygun gözlük veya kontakt lensle görme düzelir.

Okurken gözü yoruluyor, bulanık görüyor!

Hipermetroplar yakındaki cisimleri net göremez, okurken ve yazarken sıkıntı çeker. Normal olarak bebekler ve küçük çocuklar biraz hipermetropturlar. Bu durum tedavi gerektirmez. Gözün büyümesiyle birlikte kusur azalır. Ancak yüksek derecede hipermetrop olanlar uzağı görmekte de sıkıntı çekerler. Bu kusura bazen şaşılık, bazende göz tembelliği eşlik eder. Gözlük veya kontakt lensle kusur düzeltilir.

Kimi harfleri okuyor, kimisini okuyamıyor!

Astigmatlar hem uzağı ve hemde yakını tam net göremez. Orta derecede astigmatlarda ise tembellik oluşabilir. Onun için erken tedavi gerekir. Astigmatizma ile beraber miyopi veya hipermetropi de bulunabilir. Gözlükle veya lensle kusur düzeltilebilir.

Çocuklar için en uygun kırma kusuru tedavisi: Gözlük

Çocuklarda gözlük reçetesinin verilmesi yanında çerçeve seçimi, çocuğun gözlükçü tarafından iki gözbebeği mesafelerinin ölçülmesi, camların çerçeveye doğru yerleştirilmesi, özellikle astigmat camların akslarının doğru olması çok önemlidir. Mesela yerinde sabit durmayıp kayan çerçeveler, çocuklarda tiklere neden olur. Gözlük takmanın, gözlük numarasının büyük veya küçük olmasının kırma kusurunun ilerlemesine veya gerilemesine hiçbir katkısı yoktur. Yani gözlük sadece iyi görmeyi sağlar.

Bir yorum

  1. Çocukları her sene mutlaka göz muayenesine götürmeli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>