Çocuklarla sağlıklı iletişim kurmanın yolları

Çocuklarla ikili ilişkinin seyrini etkileyen en önemli etmenlerden biri de ebeveynin çocuğa karşı tutumudur. Anne ve babaların çocukla iletişimin kurarken dikkat etmeleri gereken en önemli şey iletişimin kalitesi.

Tüm çocuklar hayatlarını ilk günlerinden itibaren anne ve babaların tepkilerine ve duygularına fazlaca duyarlıdırlar. Dolayısıyla çocukla kurulacak iletişimin kalitesi çocuk ile anne baba arasındaki sorunların hem ortaya çıkışında hem çözümünde belirleyicidir. Çocukla nasıl iletişim kurulacağını ya da kurulamayacağını bilmek, anne ve babanın en başta öğrenmesi gerekenler arasındadır. Anne ve babanın görevi çocuğa kurallarla dolu bir kışla ya da okul değil, bir yuva sağlamaktır.

Çocuğunuzun da bir kişiliği olduğunu unutmayın

Yeterince iyi anne baba olmanın temel koşulu çocukla beyaz eşya kullanma kılavuzlarında yazıldığı gibi mekanik ve ruhsuz önerilerle dolu bir ilişki biçimi oluşturmamaktır. Her çocuk doğuştan var olan bireysel özelliklere sahiptir. Bireysel işlevleri, zekâları, duyguları, düşünce biçimleri, davranışları farklı farklıdır. Anne ve babalık sanatı aslında çocuğun bireysel özelliklerini gözönünde tutarak, onunla iletişim kurmayı başarabilmektir. Uygun zamanda, uygun yerde ve uygun biçimde tepki verebilme başarısını gösterebilmek ancak çocukla varolan sağlıklı iletişim sayesinde gerçekleşir.

Kendi çocukluğunuzu hatırlayın

Çocuklarla gündelik hayat, devamlı yeni kararların alındığı bir süreçtir. “Onu ne zaman yatağa yatırmam gerekir?”, “Mama saatlerini nasıl ayarlamalıyım?”…  Çocuk büyüdükçe bu sorular farklılaşır ve artar: “Eve iyi not getirmesini sağlamak için neler yapmalıyım?”, “Bilgisayar başında zaman geçirmesine ne ölçüde izin vermeliyim?” Bu gibi sorular, aileler açısından tam anlamıyla tuzak sorulardır. Bunun için kendi tarihinizi gözden geçirin. Çocukluğunuzda sizi rahatsız eden ya da mutlu eden olayları düşünün. Bu sayede bir davranış modeli çıkarabilirsiniz. Çekirdek aile oluştururken kişiler, içinden geldikleri aile modelini örnek alırlar. Kardeşlerle ve anne babalarla ilişkiler, sizin nasıl bir baba veya anne olacağınız konusunda ipuçları verebilir. Bu konudaki pozitif ve negatif deneyimlerinizi eşinizle paylaştığınızda, anlamlı sonuçlara varabilirsiniz. Birbirinize karşılıklı olarak kendi çocukluk deneyimlerinizi anlatın. İkinizin geçmişinde ortak noktalar varsa bunlar üzerinde durup, buradan hareketle strateji oluşturmaya dikkat edin.

Çocukla sağlıklı iletişim kurabilmek için öncelikle anne babaların kendi ruhsal sağlıklarını ve kişisel gelişimlerini mümkün olduğu kadar tamamına erdirmiş bireyler olması gerekmektedir. Kendi problemlerini çözememiş bir yetişkinin çocuğuyla sağlıklı iletişim kurabilmesi mümkün değildir.

Çocukla sağlıklı iletişim kurmadan onun duygularını istek ve ihtiyaçlarını anlamamız mümkün değildir. Çocukla sadece sözlü iletişim kurulmaz, iletişimin duygusal yönü de vardır. Anne baba ve çocuk ilişkisinde sıcaklık ve duygunun eksikliği istenmeyen ruhsal sorunların ve kişilik özelliklerinin gelişmesine neden olur. Çünkü çocuğun ne hissettiğini bilmeden vereceğimiz tepkilerin sağlıklı olması beklenemez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>