D Vitamini

Vitaminler vücudumuzun bazı işlevlerini yerine getirmesi ve sağlıklı kalabilmesi için gerekli maddelerdir. Sağlıklı kalabilmek için bazı vitamin ve mineralleri yeterli ve dengeli miktarda almak zorundayız. Vitaminler suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılıyor. Yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanılabilir hale gelebilmesi için bu vitaminler bakımından zengin yiyecekleri bir miktar yağla birlikte almakta yarar var.

A, B ve C vitaminlerinin vücudumuzda gördüğü işlevleri ve hangi gıdalarda bulunduklarını daha önceki yazılarda yayınlamıştık. Bu günkü yazımızın konusu D vitamini:

D Vitamini

D vitamini, yağda eriyen bir vitamindir. İnce bağırsaklarda kalsiyum ve fosforun emilmesini düzenleyerek kemiklerin büyümesi, sertleşmesi ve tamirinde rol oynar. Bebeklerde ve çocuklarda kemiklerin ve dişlerin gelişmesini ve büyümesini sağlar. A ve C vitamini ile birlikte kullanıldığında soğuk algınlığının önlenmesinde ve göz kapaklarında görülen konjonktivit hastalığının tedavisinde faydalıdır.

D vitamininin yalnızca gıdalarla birlikte alınması yeterli değildir. D Vitamininin vücut için kullanılabilir hale gelmesi için güneş ışığından yeterli miktarda faydalanmak gerekir. Bu nedenle yaz kış belirli bir süre güneş ışığı almaya dikkat edilmelidir.

Dışarıdan yüksek miktarlarda D vitamini takviyesi alınması vücutta zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle D vitamini takviyesi alanlar dikkatli olmalıdır.

D vitamini eksikliği durumunda; Çocuklarda D vitamini eksikliği ‘raşitizm’ hastalığına neden olur. D vitamini eksikliği olan çocuklarda dişlerin çıkışı gecikebilir ve vücudun duruşu etkilenebilir.

D vitamini yönünden zengin yiyecekler; Süt, tereyağı, balık çeşitleri, balık yağı, yumurta, karaciğer ve peynir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>