Diyabetle yaşam rehberi 10: Diyabet ve gebelik

İnsülin tedavisinin bulunmasından önce diyabetli bir kadının gebe kalması ve sağlıklı bir doğum yapması çok zor bir ihtimaldi. İnsülin tedavisinin keşfiyle birlikte diyabetli kadınların gebe kalma ve sağlıklı doğum yapma şansları arttı. Günümüzde diyabetli kadınların diyabet ayarları yerinde olduğu sürece ve gebeliğin dikkatle izlenmesi şartıyla sağlıklı bir doğum yapması mümkündür.

Diyabetli kadınların çocuklarının normalden fazla ağırlıkta olma ihtimali yüksektir. İri çocuk, annede kalp ve dolaşım sistemi şikayetlerine yol açabilir. Diyabetli kadınlarda iri çocuk nedeniyle sezaryen oranları yüksektir. İdrar yolu enfeksiyonları ve doğum sonrası şiddetli kanama görülebilir. Diyabetlinin bu tür sorunlar yaşamaması için gebeliğe karar verdikten sonra doktoruyla görüşmesi ve insülin, egzersiz ve diyet gibi konuları yeniden planlaması gereklidir. Diyabetli gebelik süresince doktor tarafından dikkatle izlenmelidir.

Gebelikte metabolizma ayarlarının değişmesi nedeniyle diyabetin ortaya çıkması kolaylaşır. Diyabet sırasında ortaya çıkan diyabete “gestasyonel diyabet” denir. Gebeliklerin yaklaşık %3’ünde gestasyonel diyabet görülür. Teşhis konulmamış gestasyonel diyabetlilerde düşükler iki kat fazla görülür. Bu nedenle gebelere gerekli testlerin yapılması büyük önem taşır. Gestasyonel diyabet sıkı diyet ve insülin uygulamalarıyla kontrol altında tutulur. Doğumdan sonra annede bozulan metabolizma tekrar normale dönebilir veya diyabet yerleşebilir.

Diyabet ve doğum kontrolü

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi diyabetli kadınların gebelikleri planlanmış gebelikler olmalıdır. Diyabetli bir kadının önceden planlamadan gebe kalması çeşitli sakıncalara yol açabilir. Bu nedenle doğum kontrolü diyabetli kadınlar için oldukça önemlidir. Diyabetlilerde kullanılacak doğum kontrol yöntemi belirlenmeden önce hipertansiyon, sigara kullanımı, damarlardaki komplikasyonları vb. sorunlar gözönünde bulundurulmalıdır. Diyabetlilerin doğum kontrol yöntemine karar vermeden önce doktorlarıyla görüşmelerinde yarar vardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>