Diyabetle yaşam rehberi 2: Diyabetin belirtileri

Günümüzde şeker hastalığına oldukça sık rastlanıyor. Ülkemizde bilinen diyabetlilerin yanısıra bir o kadar da teşhis konulmamış diyabetli olduğu düşünülüyor. Diyabet tüm dünyada giderek artan bir ivmeyle yaygınlaşıyor. Bunda değişen yaşam tarzlarının ve beslenme alışkanlıklarının etkisi büyük. Şişmanlıkla diyabetin birbiriyle çok yakından ilişkili olduğu biliniyor. Bunun yanısıra diyabete yakalanmada genetik yatkınlık da oldukça önemli bir yer tutar. Ailesinde diyabet olanlar bu konuda dikkatli olmalıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi diyabette de erken teşhis oldukça önemlidir. Diyabet erken teşhis edilebilirse bazı komplikasyonlar gelişmeden kontrol altına alınabilir. Bu nedenle aşağıda sözü edilen risk ve belirtileri hafife almayın:

40 Yaşını geçmiş kişilerde, şişmanlık, yüksek tansiyon, kandaki yağ (kolesterol, trigliserid) oranının yüksek oluşu, damar hastalıkları ve koroner kalp hastalığı gibi rahatsızlıklar varsa tip 2 diyabete yakalanma riski diğer insanlara göre çok daha fazladır. İri bebek dünyaya getirenler ve gebelik diyabetine yakalananlar da ileri yaşlarda tip 2 diyabet olma riski taşırlar. Düşük yapanların da diyabet riski açısından incelenmesinde fayda vardır.

Ailesinde diyabet olsun olmasın herkesin 40 yaşından sonra yılda bir kez kan şekerine baktırmasında fayda vardır. Kan şekeriniz 100 mg/dl’nin üzerinde çıkıyorsa mutlaka doktorunuza danışıp diyabet riski açısından gerekli incelemelerin yapılmasını talep etmelisiniz. Diyabetin ortaya çıkması açlık kan glukozunun 126 mg’ı geçmesinden sonradır. 109-126 mg arasına ise “bozuk kan glukozu” adı verilir. Açlık kan glukozu bu seviyeler arasında olanlar diyabet açısından risk taşıyor demektir.

Diyabet; halsizlik, sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve çok su içme gibi belirtilerle başlar. Hasta, yeme düzeninde değişiklik olmadığı halde kilo vermeye başlar. Bunun yanısıra bulanık görme de olabilir. Yaraların geç iyileşmesi de diyabet belirtileri arasındadır. Ailenizde diyabetli varsa, gebelik diyabeti geçirdiyseniz, iri bebek dünyaya getirdiyseniz ve en önemlisi şişmansanız, tüm bunların yanısıra yukarıdaki belirtilerden birini ya da birkaçını yaşıyorsanız hemen bir doktorunuza başvurun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>