Diyabetle yaşam rehberi 3: Diyabet ve kan şekeri kontrolü

Diyabetle barışık yaşamanın yolu kan şekerini kontrol altında tutmaktan geçer. Kontrollü ve düzenli bir yaşam sürdürmek diyabet kontrolünü de kolaylaştırır. Diyet uygulamak, egzersiz yapmak, düzenli olarak kan şekeri ölçmek ve ilaçları düzenli olarak kullanmak diyabet kontrolünün başlıca koşullarıdır. Diyabetlinin yaşam içerisinde karşılaştığı zorluklar ancak eğitimle aşılabilir. Bir diyabetlinin diyetinden egzersizine, kan şekeri kontrolünden kullandığı insülin ve ilaçlara kadar hastalığı ile ilgili her konuda bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Kan şekerinin sıkı takibi diyabet tedavisinin ilk basamağıdır. Bir diyabetlinin kendisini iyi hissediyor olması kan şekerinin normal sınırlarda olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle kan şekerine sık sık bakılmalı ve kan şekerinin ayarında olması sağlanmalıdır. Kan şekeri ayarında giden diyabetlilerde diyabete bağlı komplikasyonların gelişme riski azalır. Kan şekeri kontrollü olan diyabetlilerde göz hastalıkları %76, sinir sistemi hasarları %60, böbrek problemleri %50 oranında daha azdır.

Kan şekeri takibinin bizzat diyabetli tarafından gerçekleştirilmesi de çok önemlidir. Kan şekeri ölçümü ve kontrolü, her diyabetlinin ilk öğrenmesi gereken şeylerdendir. Düzenli kan şekeri ölçümü sonucunda öğrenilen bilgiler doktorunuzun tedavinizi düzenlemesi için önemlidir. Doktorlar insülin dozu, yemek düzeni ve egzersiz gibi konularda hastanın kan şekerine bakarak bazı kararlar verir. Bir diyabetli günde 2 ila 6 kez kan şekerine bakmalıdır. Hastalığın durumu ve gidişatına göre günde kaç kez kan şekerine bakılması gerektiği doktor tarafından belirlenir.

Kan şekeri ölçüm cihazları ve test çubukları sayesinde kan şekerinizi her yerde kolayca ölçebilirsiniz. Normal kan şekeri 110 mg/dl’nin altında olmalıdır. 110-126 mg/dl arası bozulmuş glukoz toleransını gösterir. 126 mg/dl’den yukarısı ise yüksek kan şekeri demektir. Kan şekeriniz yüksek ya da düşük çıktığında neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışın.

Yoğun tedavi gören hastalar her yemekten önce ve yatmadan önce kan şekerini ölçmelidir. Yoğun tedavi görmeyen diyabetliler ise günde 2 kez farklı farklı zamanlarda kan şekerine bakmalıdır. İnsülin kullanmayan, diyabet kontrolü diyetle sağlanan diyabetliler için günde 1 kez kan şekerine bakmak yeterlidir. Ağızdan alınan diyabet ilaçlarını kullanan hastalar, kahvaltıdan önce ve 2 saat sonra birer kez kan şekeri ölçmelidir.

Titreme, baş ağrısı, yorgunluk, hastalık, yemek düzeni değişikliği gibi durumlar gerçekleştiğinde ve yoğun efor harcanan egzersizlerin sonrasında kan şekerine bakmakta yarar vardır. Kan şekeriniz düşük ya da yüksek çıktığında kendinizi suçlu hissetmeyin. Her diyabetli zaman zaman kan şekeri düzensizlikleriyle karşılaşabilir. Önemli olan bu durumlar karşısında ne gibi önlemler alacağınızı bilmeniz ve bu önlemleri uygulamanızdır..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>