Diyabetle yaşam rehberi 4: Diyabet ve insülin

İnsülin, yiyeceklerden aldığımız glukozun hücre içerisine alınmasını sağlayan hormondur. Vücudumuzun temel enerji kaynağının glukoz olduğunu düşünecek olursak insülinin vücudumuz için önemini kavramış oluruz. İnsülin keşfedilmeden önce pankreasları hiç insülin salgılamayan tip 1 diyabetli hastalar hastalık başladıktan kısa bir süre sonra kaybediliyordu. İnsülinin keşfi bu trajik olayı önlemiş ve diyabetlilerin normale yakın bir yaşam sürmesini sağlamıştır. Bu nedenle insülinin keşfi tıp tarihinde önemli bir yer tutar.

Tip 1 diyabete insüline bağımlı diyabet de denir. Hastalığın başlamasından hemen sonra pankreas insülin salgılamayı bırakır. Eğer insülin vücuda dışarıdan alınmazsa kısa süre içerisinde tip 1 diyabetlinin komaya girmesine ve ölümüne neden olur. Bu nedenle tip 1 diyabetliler günde en az 2 kez olmak üzere belli aralıklarla insülin almak zorundadır. Hastalık, ameliyat gibi durumlarda vücudun insülin ihtiyacı da artar. Hastalık durumlarında kan şekerini daha sık ölçmeli ve insülin dozu ona göre ayarlanmalıdır. Ameliyat durumlarında ise diyabet uzmanı ile ameliyat ekibinin koordineli olmasında fayda vardır.

Tip 2 diyabetlilerde, hastalıklarının ağırlaşması, büyük ameliyatlar vb. durumlarda insülin kullanılır. Tip 2 diyabetlilerde hastalık ağırlaştığında genellikle gündüz kullanılan ilaçlara ek olarak gece yatarken orta-uzun etkili bir insülin enjeksiyonu yapılır. Tek doz ile ayar sağlanamazsa 2 doz insülin tedavisine geçilir. Tip 2 diyabetli ağır bir hastalık geçiriyorsa ya da büyük bir ameliyat geçirecekse insülin kullanılır. İyileşme başladıktan sonra tekrar ağızdan alınan ilaca geçilebilir.

Tip 2 diyabetliler hamile kaldıklarında insülin tedavisine alınır. Doğum ile birlikte genelde insülin ihtiyacı ortadan kalkar ve emzirme olmayacaksa ağızdan alınan hapa geçilir. Ağızdan alınan haplar anne sütüne geçeceği için süt çocuğu için tehlikeli olabilir. Bazen diyabeti olmayan hamilelerde de hamileliğin ileri safhalarında diyabet ortaya çıkabilir. Buna gebelik diyabeti denir. Gebelik diyabeti genellikle diyetle ayarlanır, şeker yüksek olursa insülin kullanmak gerekebilir. Bu tür diyabet genellikle doğumdan sonra ortadan kalkar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>