Diyabetle yaşam rehberi 6: Diyabet ve beslenme

Dengeli beslenme bir diyabetli için çok önemlidir. Diyabetliler iyi bir diyabet kontrolü sağlayabilmek için gıda alımına dikkat etmelidirler. Dengeli bir beslenme için, aşağıdaki beş gıda grubundan doğru oranlarda besin almaya ihtiyacımız vardır:

• Meyve ve sebzeler,

• Ekmek, tahıllar, pirinç, makarna ve patates,

• Et, balık ve alternatifleri,

• Süt ve süt ürünleri,

• Yağlı ve şekerli gıdalar.

Meyve ve sebzelerin yağ ve kalorisi düşüktür. Bu yiyecekler iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Sebze ve meyvelerin içerdiği lifler sindirimi kolaylaştırdığı için diyetinizde önemli yer tutar. Bol bol sebze ve meyve yemek diyetinizi dengelediği için faydalıdır. Öğünlerinizde ekmek, makarna, pirinç ve tahıllar gibi nişastalı gıdalara yer vermek kan glukoz seviyesini kontrol etmede yardımcı olur.

Yenilen yemeklerdeki yağ oranını azaltmak diyetiniz açısından faydalıdır. Özellikle kalp hastalıkları riskini artıran doymuş yağları azaltmakta yarar vardır. Daha az yağ almak kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir diyette şeker, yediğimiz karbonhidratlı gıdalardan sağlanabilir, bu nedenle şekerli gıdalar mümkün olduğu kadar az tercih edilmelidir. Şekerli içecek ve gıdalarda şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanmak yerine şekersiz içecek ve yiyecekler tercih etmek daha yerinde olacaktır. Yemeklerimizde daha az tuz kullanmak da sağlıklı beslenmemize yardımcı olacaktır. Diyetimizdeki yağ, şeker ve tuzun azaltılması da dengeli beslenmenin bir parçasıdır.

Yemeklerde az yağ içeren soslar kullanmak, patatesleri yağda kızartmak yerine haşlama ya da fırında pişirmek, yağsız kırmızı et ya da derisiz beyaz et kullanmak, etli yiyecekleri kızartmak yerine ızgara ya da haşlama yöntemiyle pişirmek, salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünlerini az kullanmak, pasta, börek, kek, çörek gibi fazla yağ içeren hamur işlerini azaltmak, çay, kahve gibi içecekleri tatlandırmaktan vazgeçmek gibi önlemler sağlıklı beslenmemize yardımcı olacaktır.

Diyabetliler alkol kullanırken ölçülü ve dikkatli olmalıdır. Alkol insülinin etkisini artırır, bu nedenle insülin kullanan diyabetlilerde hipoglisemi riski oluşturur. Alkol her zaman yemekle birlikte veya yemekten sonra tüketilmeli, hiçbir zaman açken alkol alınmamalıdır. Alkol tüketildikten sonra en az 4 saat daha hipoglisemi riski devam eder. Alkol kullanan diyabetliler hipogliseminin sarhoşluğa benzeme olasılığına dikkat etmelidir. Kilo sorunu olan diyabetliler alkolün kilo aldırma ve insülin direnci yaratma özelliklerine karşı da dikkatli olmalıdır. İnsülin kullanmayan diyabetliler alkol aldıklarında, yemeklerinden aldıkları kaloriden alkolün kalorisine eşit miktarda azatma yapmaya çalışmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>