Diyabetle yaşam rehberi 8: Diyabet ve egzersiz

Fiziksel aktivite, kanda şekerin kullanımını artırarak yüksek kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Egzersizle depolanmış fazla enerji tüketilerek fazla kilolar kaybedilir. Egzersiz yapan insan kendini fiziksel ve ruhsal olarak zinde hisseder, bu da kendine olan güveni artırır. Tüm bu nedenlerden dolayı diyabet tedavisinde egzersizin bir yeri olmalıdır. Fakat diyabetlilerde egzersiz önceden yapılacak tıbbi kontroller sonucu planlanmalıdır. İlaç ve beslenme egzersiz programına göre yeniden ayarlanmalıdır.

Tip 2 diyabetlilerde egzersiz, ağızdan alınan ilaçlar ve diyetle birlikte bir tedavi yöntemidir. Egzersiz sonucu kan basıncının ve kolesterolün düşmesi, insülin duyarlılığının artması ve fazla kiloların kaybedilmesi gibi etkilerinden dolayı çok önemlidir. Tip 2 diyabetlilerde genellikle egzersiz sırasında hipoglisemi görülmez fakat kan şekeri ayarında değişiklikler olabilir. Kan şekeri ayarını sağlayabilmek için ilaç dozunu düşürmek ya da karbonhidrat alımını artırmak gerekebilir. Tip 2 diyabetli egzersiz yapmaya başlamadan önce doktoruna danışmalı, egzersizi, ilaç alımını ve diyetini onunla birlikte planlamalıdır.

Egzersiz; tip 1 diyabetli hastalar için diğer insanlara olduğu kadar yararlıdır. Fakat tip 1 diyabetlilerde egzersiz sırasında hipoglisemi oldukça sık rastlanan bir olgudur. Tip 1 diyabetlinin egzersiz sonrası hipoglisemi riskinin en fazla olduğu dönem efordan 6-14 saat sonrasıdır. Tip 1 diyabetli egzersizini doktoruyla birlikte programlamalı, insülin ve diyetini buna göre ayarlamalıdır. Hipoglisemiden korunmak için egzersiz sırasında kan şekeri kontrolü yapmakta fayda vardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>