Diyabetle yaşam rehberi 9: Diyabet ve cinsellik

Kontrol altında olmayan bir diyabet hem bedensel rahatsızlıklara hem de duygusal sorunlara yol açarak cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. Uzun süren bir kan şekeri ayarsızlığının damarlarda ve sinirlerde bazı sorunlara yol açtığını biliyoruz. Bu sorunlar cinsel hayatı da olumsuz yönde etkileyebilir. Diyabet hem erkekte hem de kadında cinsel fonksiyon bozukluklarının sık rastlandığı hastalıklardan biridir. Erkeklerde ereksiyon bozukluğu ve boşalma sorunlarına rastlanır. Kadınlarda ise cinsel enerji azalması, orgazm kusurları ve adet bozuklukları gerçekleşebilir.

Diyabetin damarlarda ve sinirlerde ortaya çıkardığı sorunlar ve kan şekeri ayarsızlığı kadınlarda cinsel isteksizliğe yol açabilir. Vajinal kuruluk, diyabetli kadınlarda rastlanan sorunların başında gelir. Nöropati ve dolaşım bozukluğu vajinal kuruluğu artırabilir. Vajinadaki kuruluğa bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ortaya çıkarabilir. Ancak eşine karşı isteksizliğin de benzer bir rahatsızlığa yol açabileceği unutulmamalı ve konunun çözümü için hekime başvurulmalıdır.

Nöropatisi (diyabete bağlı olarak ortaya çıkan sinir hasarları) olan diyabetli kadınlarda orgazmla ilgili sorunlar da yaşanabilir. Cinsel ilişki sinir sisteminin kontrolünde bir eylem olduğu için nöropati orgazmı olumsuz yönde etkileyebilir. Nöropatinin neden olduğu bir diğer sorun da vajinada meydana gelen şiddetli bir ağrı ve kasılmayla ortaya çıkan ‘vajinismus’tur. Diyabetlilerde sıkça rastlanan şişmanlık, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi sorunlar da fiziksel kapasiteyi ve orgazmı olumsuz yönde etkileyebilir.

Ereksiyon sorunlarına diyabetli erkeklerde, diyabetli olmayan erkeklere göre daha sık rastlanır. Sorunun damarsal, sinirsel, hormonal ya da psikolojik nedenleri olabilir. Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları ve ereksiyon kaybı yaşla paralel olarak artış gösterir. Orta ve ileri yaşlarda görülen kalp ve damar rahatsızlıkları vb. sorunlar ve bunlar için kullanılan ilaçlar da cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.

Cinsellik fiziksel bir aktivite gerektirdiği için hipoglisemiye yol açabilir. Cinsel ilişkiden önce kan şekeri ölçülmeli, eğer normal sınırlarda ise bir ara öğün alınmalıdır. Eğer cinsel ilişki sırasında hipoglisemi ortaya çıkarsa çabuk etki eden bir karbonhidrat alınmalıdır. Eşinizin hipoglisemi konusunda eğitimli olması da bu konuda faydalı olacaktır.

Cinsel sorunlarınızın diyabet dışında nedenleri de olabilir. Bazı sorunlarınız psikolojik nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Diyabetlilerde rastlanan cinsel sorunlara ilişkin geliştirilen pek çok tedavi yöntemi vardır. Cinsel fonksiyon bozuklukları utanılacak bir durum değildir. Cinsellikle ilgili sorunlar yaşıyorsanız bu konuda doktorunuza başvurmanız en doğru çözüm olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>