Diyet ürünlerine reklam ayarı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kilo verme amaçlı kullanılan gıdalara yeni standartlar getirecek. Bakanlığın internet sitesinde görüşe açılan tebliğle ilk defa 2001′de yapılan düzenleme yeni gıda güvenliği sistemine göre revize edilmiş olacak. Tebliğle getirilen dikkat çekici değişiklerden biri, günlük diyetin bir ya da daha fazla öğününün yerini alabilecek ürünlerin, etiketleme, reklam ve sunumunda kilo kaybı hızı ve kaç kilo verdirdiğine yönelik bilgi kullanılamaması. Diyet ürünlerinin satışında ve etiketlerinde kilo verdirdiği yazılamayacak ama “açlığı giderir, tok tutar” gibi ifadelere yer verilebilecek. Bakanlığa bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, kilo verme amacıyla enerjisi kısıtlanmış diyetler için özel olarak formüle edilen gıdaların hijyenik bir şekilde, üretim, hazırlama, muhafaza, depolama, taşıma ve pazarlamasına yönelik yeni düzenlemelere gidilecek.

‘Tok tutar” demek serbest
Yeni düzenlemeye göre günlük diyetin tamamını karşılayacak gıdaların etiketlerinde, “kilo kontrolü için toplam günlük diyetin yerini alır” ifadesi yazılacak. Bir başka değişiklik ise kaç kilo verdirdiğine yönelik ifade kullanılmaması. Daha önceki tebliğde kullanılması yasak olan “tokluk verir” gibi ifadeler ise serbest bırakıldı. Yani “ayda 3 kilo verdirir” gibi reklamlar yasakken, “tok tutar” demek serbest olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>