Doğal limon şampuanı

Özellikle sarışınlar için ideal olan bu karışım sayesinde saçlarınız yaz esintisi gibi kokacak. Güçlü bir etkiye sahip olan limon aynı zamanda saçlarınızın bakımını da sağlar. Bu şampuan sayesinde saçlarınız yumuşayarak kolay şekil alacak.

Malzemeler:

2 limonun kabukları

50 gr beyaz yağlı sabun

750 ml içme suyu

50 ml alkol (70%)

10 gr potasyum karbonatı

7 damla limon yağı

Hazırlanışı: Önce limonları iyice yıkayıp, kabuklarını ince bir şekilde soyun. Bir taraftan da içme suyunu derin bir tencerede kaynatmaya başlayın. Ardından soyulmuş limon kabuklarının üzerine bu sudan 250 ml dökün ve kapağı kapalı tutarak 20 dakika kaynatın. Geri kalan suyun içine sabunu koyun ve kaynar suyun etkisiyle iyice çözülmesini bekleyin. Sabun eridikten sonra karışıma potasyum karbonatını ekleyin. Tüm bu karışımı, sabun çözeltisi 250 ml olana kadar tahminen 25 dakika kadar kaynatın. Ardından ocaktan indirin ve soğumaya bırakın. Diğer tencerede haşladığınız limon kabuklarını bir süzgeçten geçirip ezin. Sonra sabun çözeltisini ve limon suyunu karıştırın. Limon yağını da alkolle çözerek bu karışıma ekleyin. Son olarak tüm karışımı iyice soğutun ve uygun bir şişeye koyup, kullanın.

Önemli: Limon şampuanıyla yıkanan saçların birkaç kez durulanması gerekir. Bu da en iyi limon suyu veya bitki sirkesiyle olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>