Doğal Tarımın Yolu

Doğal tarım yöntemleri konusunda dünyaca tanınmış ustalardan Masanobu Fukuoka’nın bir kitabı daha Türkçeye kazandırıldı. Fukuoka’nın daha önce yayınlanmış Ekin Sapı Devrimi adlı kitabı Türkiye’de doğal tarım yöntemleri hakkında çalışan pek çok insanı derinden etkilemişti.

Kitabın yayıncısı Kaos Yayınları, Doğal Tarımın Yolu – Felsefesi ve Uygulaması adlı kitabı; “doğayla bütünleşmek isteyenler için eşsiz bir yol kitabı” diye tanıtıyor. Türkçeye çevirisi Meltem Altan tarafından yapılan kitabın arka kapağında yer alan tanıtımın bir kısmını aşağıya aktarıyoruz:

“Masanobu Fukuoka, bilim dünyasını terk edip doksan beş yıllık ömrünün yetmiş yılını doğal yaşamın bütünlüklü temeli olan doğal tarımı keşfedip uygulamaya adamış ender insanlardan biridir. Yaşadığımız şu ‘yeteneksizleştirici uzmanlıklar çağı’nda, insan toplumu ve doğanın tüm yönlerinin birbiriyle son derece karmaşık şekilde bağıntılı olduğunu kavramış ve bunu, kendi doğal tarım pratiğiyle, yadsınamaz şekilde gözler önüne sermiştir. Paradoksal bilgeliği nedeniyle Japonya’da ‘günümüzün Lao-Tzu’su’ olarak adlandırılan Fukuoka, bu kitabıyla bize doğayla uyumlu, sağlık, huzur ve haz dolu bir yaşamın felsefi/pratik yolunu gösterir.

“Fukuoka bizi çiftliğindeki arpa, çeltik ve buğday tarlalarında, bin bir çeşit meyve ve sebzenin bir arada gelişip serpildiği bahçelerinde gezinirken sanki ince bir serzenişte bulunur: Yeryüzüyle barışmanın yolu beton, metal ve plastik esaretindeki kentli yaşam tarzının değiştirilmesinden geçer. Bu, doğayla olduğu kadar kendimizle de barışık olacağımız yoldur.”

Herkesin yararlanabileceği rehber niteliğindeki bu kitabı doğal tarım ve doğal yaşamla ilgilenenlere tavsiye ediyoruz.

Bir yorum

  1. Doğal yaşamdan uzaklaştıkça, özümüzden yani topraktan koptukça yaşam anlamsızlaşmaya başlar. Bunu farketmek her zaman kolay olmuyor. Ama farkettiğinizde de mevcut yaşam biçiminizi devam ettirmeniz mümkün olmuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>