Doğal yatıştırıcı: Kekik

Mutfaklarımızda en sık kullanılan baharatlardan biri de kekiktir. Dağlık yerlerde yetişen bu bitkiye ülkemizde oldukça sık rastlanıyor. Piyasada mercanköşk, güveyotu gibi kekiğe benzer farklı türler de satılabiliyor.

Ballıbabagiller familyasından olan kekik, Mayıs ve Eylül ayları arasında toplanır. Odunsu saplı, küçük yapraklı bir bitkidir. Kırmızımtrak renkte dalları vardır. Yaprakları oval, kısa saplı ve karşılıklıdır. Çiçekleri dalların ucunda küresel  durumda bulunur.

Yemeklerde kullanıldığında kan dolaşımını uyarıcı ve idrar söktürücü özellikleri vardır. Az dozda kullanıldığında mideyi rahatlatıcı etkisi olan kekik, yüksek dozda kullanıldığında ise solucan düşürücüdür. Aynı zamanda balgam söktürmek ve sinirleri güçlendirmek için de kullanılır. Kekik, düzenli olarak kullanıldığında adet düzenleyici olarak faydalıdır.

Haricen kullanıldığında

Kekiğin çiçekli dallarından elde edilen uçucu bir yağı vardır. Ülkemizde “kekik yağı” adı altında satılan bu yağ, haricen antiseptik olarak kullanılabilir.

Bronşit ve yüksek ateşte göğüs üzerine sürüldüğünde faydalı etkileri görülür.

Kaynatılmış kekik suyu ile gargara yaptığınızda ağız içi yaralarınızın iyileşmesinde yararlı olur.

Ayrıca deri kırışıklıklarında deriyi sıklaştırıp gerginleştirmek için kekik yağı su ile karıştırılarak sorunlu bölgedeki deriye sürülür. Bedene masaj yapıldığında ise kişiye rahatlık ve zindelik verir.

Bazıları için sakıncalı

Uzmanlar kekiğin fazla kullanımının karaciğer rahatsızlığı olanlar, hamileler ve guatr hastaları için sakıncalı olabileceğini söylüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>