Doğum sancıları

Doğum sancıları; doğumun habercisidir. Başlangıçta 20 dakikada bir gelen doğum sancıları, daha sonra sıklaşır ve her seferinde rahim kasılıp, sertleşir. Sancılar sırasında kanama görülmezse korkulacak bir şey yoktur.

Doğum sancıları temelde annenin bedeninden bebeğin ayrılmaya başladığının en önemli sinyalidir. Bebek dış ortamda yaşamaya hazır hale gelmiştir ve bu sürecin başlangıcında düzenli rahim kasılmaları ortaya çıkar. Bu sürecin sonu ise bebeğin doğmasıdır. Plasenta ve diğer gebeliğe ait yapılar vücuttan atılır, rahim boşaltılmış olur.

Doğum öncesi annenin bedeninde birçok hazırlık olmaktadır. Bu hazırlıklar, gebelik ilk ortaya çıktığı andan itibaren başlamıştır aslında. En önemli önlem, her an kasılmaya hazır olan rahmin olası kasılmalarının baskı altında tutulmasıdır. Bebek yeterince olgunlaşmadan bu baskılama ortadan kalkmaz.

Doğumu başlatan mekanizmanın ne olduğu tam olarak bilinmemektedir.  Rahim kasılmaları beynin hipofiz bezinden salgılanan “oksitosin” isimli hormon tarafından sağlanmaktadır. Vücutta “prostoglandin” adı verilen bazı maddelerin konsantrasyonundaki değişimler de kasılmaları tetikleyebilmektedir.

Rahim kasılmaları nasıl olur?

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde nadir kasılmalar ortaya çıkmaktadır. Bunlar kısa süren, ağrıya neden olmayan kasılmalardır. Bunlara Braxton-Hicks kasılmaları adı verilir ve anne adayı tarafından hissedilir. Bu kasılmalar bir çeşit egzersiz gibi rahimağzını doğum eylemine hazırlamaktadır. Bu kasılmaların şiddetli olmaları halinde ise bazen doğum ile karıştırılmaları mümkündür.

Bu geçici ve gerçek olmayan kasılmalar ile gerçek doğum sancılarını birbirlerinden ayırd etmenin en kolay yolu, düzenli aralıklarla ortaya çıkan ağrılar olup olmadıklarına bakmaktır. Gerçek doğum sancıları önce düzensiz uzun aralıklarla sonra daha sık ve düzenli aralıklarla ortaya çıkarlar. Daha sonra ise 10 dakikada üç kez ortaya çıkan, tipik doğum sancısı halini alır. Her kasılma yaklaşık 50 saniye sürmektedir. Doğum sancıları istirahatle geçmez, ağrının şiddetinin de zaman içinde arttığı görülür. Anne adayı bu kasılmalar sırasında elini karnına götürerek, kasılmaları rahatça hissedebilir.

Yalnız unutulmamalıdır ki her doğum eyleminde en önemli uyaran doğum ağrısı olmayabilmektedir. Bazı anne adaylarında bu süreçten önce su kesesinin açılabildiği görülmüştür. Böyle bir durumda anne adayının mutlaka hastaneye başvurması gerekmektedir. “Nişan” adı verilen ve hafif kanlı-sümüksü yapıdaki akıntı ise rahim ağzındaki bebeği koruyucu tıkacın atılması sonucu ortaya çıkmıştır. Nişandan sonraki iki gün içerisinde doğum başlamaktadır.

Hangisi yalancı, hangisi doğru?

Gerçek doğum sancıları:

• Kasılmalar düzenli olarak tekrarlar ve kasılma araları sıklaşarak 2-4 dakikada bire düşer.

• Kasılmaların şiddeti gittikçe artar 45-60 saniye sürer.

• Rahim ağzında yumuşama ve açılmaya sebep olur.

Yalancı doğum sancıları:

• Kasılmalar düzensiz aralıklarla olur, araları uzundur ve düzenli tekrarlama olmaz.

• Kasılmaların şiddeti aynı kalır, gelip geçici ağrılardır.

• Kasılmalar çoğu kez dinlenmekle geçer ve rahim ağzında açılmaya neden olmaz.

Dikkat edilmesi gereken acil durumlar

• Şiddetli doğum sancısı, istirahatle geçmeyen bir seyir izliyorsa ve düzenli kasılmalar varsa doğum eylemi başlamış demektir, anne adayının hastaneye ulaştırılması gerekmektedir.

• Kasılmalar aşırı ölçüde uzun sürüyorsa,

• Kanama oluyorsa,

• Su geliyorsa,

• Bebeğin hareketlerinde azalma hissediliyorsa mutlaka daha ileri inceleme gerektiği sonucuna varılır.

Kanamaya dikkat!

Kanama gebelik süresince riskli bir durumdur. Her türlü kanama dikkatlice değerlendirilmelidir.  Az veya çok kanamanın olması doğumun habercisi olmakla beraber gebelikle ilgili bir problemi de ifade edebilir.

Bebeğin hareketlerinde azalma hissedilmesi durumunda da hekime başvurulmalıdır. Bu da bebeğin sıkıntıya girdiğinin işareti olabilir. Bu durumda genellikle NST çekilerek ve ultrason değerlendirmesi yapılarak karar verilir.

Doğumun doğru zamanı nedir?

Normal doğum eylemi, büyük olasılıkla (%75) 38. ve 42. haftalar arasında gerçekleşebilmektedir. 42. Hafta geldiği halde doğum yapmayan anne oranı ise %5 civarındadır.

Bir gebeliğin normal yol ile gerçekleşmesi rahme, bebeğe ve annenin fiziksel yapı özelliklerine bağlıdır.

Rahmin doğum sırasında açılabilmesi için düzenli aralıklarla kasılması gerekir. Devam eden kasılmalar bebeği rahim dışına itecektir. Bu itmenin sağlanması için bebeğin de uygun pozisyonda olması ve tabii önünde bir engel bulunmaması gerekir.

Doğumun  evreleri

1. Evre: Rahim ağzında açılmaya neden olacak güçteki kasılmaların başlamasıyla rahim ağzının tam açılmasına (10 cm) kadar geçen süreçtir. Bu evrede açıklığın artması ile birlikte bebeğin başı da içeride bazı manevraları yaparak aşağıya inmektedir.

2. Evre: Rahim ağzının tam olarak açılmasından bebeğin tamamen doğmasına kadar geçen süreci ifade eder.

3. Evre: Bebeğin tamamen doğması ile plasenta ve eklerinin bütünü ile atılmasına kadar geçen süreçtir. Bu evre sonucunda doğum sonuçlanmış olur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte doğumda plasentanın çıkmasından hemen sonra annede titreme nöbeti görülür. Bu ciddi bir durum değildir ve bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>