Domates salçası nasıl yapılır

Kışlık salçanızı hazırlamak için gecikmiş sayılmazsınız. Pazarlarda hala salçalık domates bulunabiliyor. Evde katkı maddelerinden ve koruyucu maddelerden arınmış salça kullanmak isteyenler için tarifi aşağıda veriyoruz.

Evde salça yapımı

Domatesleri seçerken, etli, suyu az domates çeşitlerinden seçmek gerekiyor. Armut şekilli domatesler salça yapımı için idealdir. İsteyenler sulu domates çeşitlerini de tercih edebilir, ancak elde edilecek salça miktarı biraz daha az olacaktır.

10 kilo domates yıkanır. Sap kısmı ayıklandıktan sonra iri iri doğranır ve büyük bir tencereye konularak kaynatılır. Domatesler iyice yumuşayıp dağıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuyan domates lapası tel süzgeçten geçirilerek kabuklarından ve çekirdeklerinden ayrılır.

Süzülmüş olan domates lapası iyice koyulaşana kadar sık sık karıştırılarak tekrar kaynatılır. Domates lapası koyulaştıktan sonra kaynarken göz göz olmaya başlayacaktır. Bu aşamada tuzu eklemek gerekir. 10 kg. domatesten yaklaşık 1 kilo salça çıkacaktır. Salça için %5 ila %10 arası tuzluluk oranı yeterlidir. %10 tuzluluk için silme 6 yemek kaşığı, %5 tuzluluk oranı için silme 3 tatlı kaşığı tuz yeterlidir. Zevkinize göre bu oranlardan birini tercih edebilirsiniz. Salçayı daha fazla miktarda yapacak ve uzun süre saklayacaksanız dayanıklılık için daha yüksek tuzluluk oranlarını tercih etmenizde yarar var.

Salçanın tuzu için kristal kaya tuzu tercih edilmelidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan pek çok mineral maddeye sahip olan kristal kaya tuzları sağlığımız açısından rafine sofra tuzlarına göre daha yararlıdır. Ayrıca turşu, zeytin, salça vb. tuzlanarak saklanan malzemelerin daha uzun süre dayanmasında kristal kaya tuzları daha etkilidir.

Kaynamakta olan püreye tuzu ekledikten sonra iyice koyulaşması beklenir. Kaynarken salçanın yüzeyinde oluşan gözenekler etrafa sıçramamaya başladığında kaynatma işlemi durdurulabilir. Salça soğuduktan sonra kapakla arasında bir parmak kalınlığında bir boşluk bırakılarak cam kavanozlara doldurulur. Kavanozu seçerken yarım kiloluk cam konserve kavanozlarından kullanmanızda yarar var. Cam kavanozlar malzemelerin saklanmasında sağlık açısından en risksiz olanıdır. Salça kavanozu açıldıktan sonra bozulma daha çabuk gerçekleşir. Bu nedenle yarım kiloluk cam kavanoz tercih ederseniz kavanozu açtıktan sonra tüketmeniz daha çabuk olacak, salçanın bozulmasına fırsat kalmayacaktır.

Salçayı kapakla arasında yaklaşık bir parmak kalınlığında boşluk bırakarak kavanoza doldurduktan sonra kapağını kapatın. Kavanozları kapaklarını 3-4 cm. geçecek kadar su dolu bir kaba koyarak kaynatın. Yarım kiloluk kavanozları kaynamakta olan suda 20 dakika bekletmek yeterlidir. Kaynatma süresi dolduktan sonra kavanozları bir alet yardımıyla tutarak kuru bir yere çıkartın. Kendi kendine soğumasını bekleyin. Çabuk soğuması için üzerine soğuk su dökmek vb. bir işlem uygulamayın. Kapaklar içeriye doğru çökük hale geldiyse pastörizasyon işlemi başarılı olmuş demektir. Pastörizasyon, salçanın küf, mantar ve mikroplardan korunmasını ve daha uzun dayanmasını sağlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>