E Vitamini

Vitaminler vücudumuzun çeşitli fonksiyonları yerine getirmesi için gerekli maddelerdir. Sağlıklı kalabilmek için bazı vitamin ve mineralleri yeterli ve dengeli miktarda almak zorundayız.

Vitaminler suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılır. E Vitamini, yağda eriyen bir vitamindir. Yani vücudumuz E vitaminini yağlarla birlikte işlemden geçirerek kullanılabilir hale getirir.

Diğer bazı vitaminlerin vücudumuzda gördüğü işlevleri ve hangi gıdalarda bulunduklarını daha önceki yazılarda yayınlamıştık. Bu günkü yazımızın konusu E vitamini:

E Vitamini

E vitamini, vücudu yaşlanmaya karşı koruyan maddelerden biridir. Yaşlanmayla birlikte oluşan hafıza sorunlarını gidermede etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek mikrobik hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. E vitamini göz sağlığı için de hayati önemdedir. Retinanın gelişimi ve kataraktın önlenmesinde etkilidir. E vitamini, etkili bir antioksidandır. Bu özellikleri nedeniyle vücudu zehirlerici maddelerden arındırarak kansere karşı koruyucu etkide bulunur. Yüksek kolesterol, dolaşım bozuklukları, Parkinson hastalığı gibi hastalıklara karşı da koruyucudur. Beynimizin verimli çalışmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

E vitamini eksikliği durumunda; çocuklarda göz bozuklukları, yetişkinlerde yürüme dengesinin bozulması, tiroid bozuklukları, sinirlerin yıpranması, kansızlık, bağışıklık sistemi zayıflıkları ve uyuşukluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Kronik E vitamini eksikliğinin kanser ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı düşünülmektedir.

E vitamini fazlalığı durumunda; yorgunluk, bulantı, çarpıntı, tansiyon yükselmesi gibi etkilere yol açabilir. Dışarıdan E vitamini desteği alanlar bu nedenle dikkat olmalıdır. Ayrıca, kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar kullananlarda, diyabetlilerde ve tiroid hormonu azlığı olan kişilerde E vitamini takviyesi alımı tıbbi gözetim altında olmalıdır.

E vitamini yönünden zengin yiyecekler; badem ve diğer kuruyemişler, brokoli, Brüksel lahanası filizleri, yumurta, taze meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, işlenmemiş bitkisel yağlar, buğday özü (rafine edilmemiş buğdaydan yapılan her türlü gıda maddesi), yer fıstığı, tereyağı, ıspanak, muz, çilek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>