Ekinazya

Kuzey Amerika’nın mucize bitkisi ekinazya (echinacea purpurea), Kızılderililer tarafından yaraların iyileştirilmesinde, ateşli hastalıkların tedavisinde ve yılan sokmalarının iyileştirilmesinde kullanılan şifalı bir bitkidir.

Ekinazya hakkında yapılan bilimsel çalışmalara her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Çalışmalar, ekinazyanın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisine vurgu yapmaktadır. Virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalı olduğu ve iltihap giderici etkisi bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Nezle, grip, öksürük, idrar yolu rahatsızlıkları ve hemoroide (basur) karşı vücut direncini artırdığı bilinmektedir. Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği, grip ve nezleye karşı koruyucu olduğu, bakteri ve mantar enfeksiyonlarını engellediği, yara ve yanıklara karşı haricen kullanıldığında etkili olduğu bilinmektedir.

Ekinazya çayının hazırlanışı:

Bir fincan sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kurutulmuş ekinazya konulup ağzı kapatılarak 5 dakika beklenir. Orta boy bir demlikte demliğe yüklü bir çorba kaşığı kadar eklenir, dakika beklendikten sonra içilebilir. Günde iki fincan kadar içilebilir.

Ekinazyayı düzenli olarak kullananların 8 haftalık kullanımdan sonra ara vermesinde yarar vardır. Papatyaya alerjisi olanlarda ekinazya da alerjiye neden olabilir. Hamile ve emziren kadınlarda ne gibi bir yan etkiye yol açtığı bilinmediği için kullanılmamasında yarar vardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>