Etiket Arşivi: diyabet

2000 Kalorilik diyabet diyeti

Hekimler ve diyetisyenlerin danışmanlığında hazırlanmış 2000 kalorilik diyabet diyetinde bir günde yenilmesi önerilen yiyeceklerin listesini ve örnek yemek listesini aşağıda bulabilirsiniz. Diyabet diyeti özel bir rahatsızlığı olmadığı sürece diyabetli olmayan kişiler için de uygundur. Zayıflama diyeti yapmak isteyenler aşağıdaki listelerden faydalanabilir.

Devamını Oku »

1800 Kalorilik diyabet diyeti

Hekimler ve diyetisyenlerin danışmanlığında hazırlanmış 1800 kalorilik diyabet diyetinde bir günde yenilmesi önerilen yiyeceklerin listesini ve örnek yemek listesini aşağıda bulabilirsiniz. Diyabet diyeti özel bir rahatsızlığı olmadığı sürece diyabetli olmayan kişiler için de uygundur. Zayıflama diyeti yapmak isteyenler aşağıdaki listelerden faydalanabilir.

Devamını Oku »

1600 Kalorilik diyabet diyeti

Hekimler ve diyetisyenlerin danışmanlığında hazırlanmış 1600 kalorilik diyabet diyetinde bir günde yenilmesi önerilen yiyeceklerin listesini ve örnek yemek listesini aşağıda bulabilirsiniz. Diyabet diyeti özel bir rahatsızlığı olmadığı sürece diyabetli olmayan kişiler için de uygundur. Zayıflama diyeti yapmak isteyenler aşağıdaki listelerden faydalanabilir.

Devamını Oku »

1400 Kalorilik diyabet diyeti

Hekimler ve diyetisyenlerin danışmanlığında hazırlanmış 1400 kalorilik diyabet diyetinde bir günde yenilmesi önerilen yiyeceklerin listesini ve örnek yemek listesini aşağıda bulabilirsiniz. Diyabet diyeti özel bir rahatsızlığı olmadığı sürece diyabetli olmayan kişiler için de uygundur. Zayıflama diyeti yapmak isteyenler aşağıdaki listelerden faydalanabilir.

Devamını Oku »

Modern çağın salgını: Diyabet

Bugün dünya diyabet günü. Diyabet ya da halk deyişiyle şeker hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Dünya, diyabet tedavisi ile uğraşan sağlık personeli, diyabeti olan çocuklar, erişkinler ve onların yakınları olmak üzere 350 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren bir sağlık sorunu ile karşı karşıya.

Devamını Oku »

Diyabetliler için yiyecek değişim listesi

Diyabetliler uyguladıkları diyette hangi yiyeceklerin ne kadar kalori taşıdığını, hangi yiyeceğin hangisinin yerini tutacağını zaman zaman bilemeyebiliyor. Aşağıda vereceğimiz tablo, değişik yiyecek gruplarında kalori ve besin değeri bakımından yaklaşık olarak birbirine denk olan yiyecekleri sıralıyor.

Devamını Oku »

Diyabetle yaşam rehberi 9: Diyabet ve cinsellik

Diyabet hem erkekte hem de kadında cinsel fonksiyon bozukluklarının sık rastlandığı hastalıklardan biridir. Erkeklerde ereksiyon bozukluğu ve boşalma sorunlarına rastlanır. Kadınlarda ise cinsel enerji azalması, orgazm kusurları ve adet bozuklukları gerçekleşebilir.

Devamını Oku »

Diyabetle yaşam rehberi 8: Diyabet ve egzersiz

Egzersiz yapan insan kendini fiziksel ve ruhsal olarak zinde hisseder, bu da kendine olan güveni artırır. Tüm bu nedenlerden dolayı diyabet tedavisinde egzersizin bir yeri olmalıdır. Fakat diyabetlilerde egzersiz önceden yapılacak tıbbi kontroller sonucu planlanmalıdır. İlaç ve beslenme egzersiz programına göre yeniden ayarlanmalıdır.

Devamını Oku »

Diyabetle yaşam rehberi 7: Diyabetin komplikasyonları

Nöropati diyabetlilerde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Diyabetiniz ne kadar uzun süredir varsa, vücudunuzda nöropati gelişme riski de o kadar fazladır. Diyabetik nöropati uzun yıllar boyu devam eden kan şekeri yüksekliği sonucu sinir sistemini oluşturan hücrelerde ve bu hücreleri çevreleyen myelin kılıfında bazı yapısal değişiklikler oluşması ve buna bağlı olarak bu hücrelerin işlevinin bozulması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Devamını Oku »