Etiket Arşivi: egzersiz

Kalbinizin sağlığı için yaşamınıza hareket katın

Egzersiz noksanlığı, kalp hastalıklarının gelişme riskini bir buçuk katı oranında artıran en önemli risk faktörlerinden biri. Her yaştan, her sağlık durumundaki bireylerin egzersizin yararları hakkında bilgilendirilmesi ve fiziksel aktivitenin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi hastalıkların önlenmesi açısından son derece önemli.

Devamını Oku »

Diyabetle yaşam rehberi 8: Diyabet ve egzersiz

Egzersiz yapan insan kendini fiziksel ve ruhsal olarak zinde hisseder, bu da kendine olan güveni artırır. Tüm bu nedenlerden dolayı diyabet tedavisinde egzersizin bir yeri olmalıdır. Fakat diyabetlilerde egzersiz önceden yapılacak tıbbi kontroller sonucu planlanmalıdır. İlaç ve beslenme egzersiz programına göre yeniden ayarlanmalıdır.

Devamını Oku »

Hamilelik ve egzersiz

Araştırmalar gösteriyor ki; doğumun rahat ve bebekle beraber annenin de sağlıklı olması hamilelik döneminde yaşam şeklindeki değişikliklerle mümkün olabiliyor. Bedensel egzersizler, bu değişiklikler arasında ilk sıralarda geliyor. Hamilelik döneminde yapılan bedensel egzersizler birçok fayda sağlıyor.

Devamını Oku »

Güçlü bir beden, düzgün bir duruş ve dingin bir zihin için: Pilates

Sporcuların, dansçıların ve oyuncuların düzgün bir duruş, güçlü bir beden ve dingin bir zihne sahip olmak ve aynı zamanda sakatlıklardan korunmak için başvurdukları bir egzersiz sistemi var. Bütün dünyada uzun yıllardır uygulanan bu sistemin adı pilates. Güçlü bir zihin-beden koordinasyonu geliştirme esasına dayanan pilates ülkemizde yeni yeni tanınmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Pilates, yaşlılar, hamileler, bedensel engelliler gibi, fiziksel olarak her tür spor ve egzersizi yapmaya imkânı bulunmayanlar için de ideal bir spor.

Devamını Oku »