Etiket Arşivi: kanserden korunma

Kanserin çaresi: Doğru beslenme

Aldığınız gıdalara dikkat ederek kanserden kaçınabilirsiniz. Dünyada en çok satan kitap listelerinde kanserin nasıl önleneceğine dair kitaplar ön sıralarda yer alıyor. Dr. Bob Arnot’un yaptığı araştırmaların yer aldığı kitapta; ızgara et, kızarmış patates, fast food vb. gıdaların kansere yakalanma riskini arttırdığı söyleniyor.

Devamını Oku »

Obezite ve kanser

Günümüzde bir toplum sağlığı sorunu haline gelen obezite, sadece kalp-damar hastalıkları risklerinin artışıyla değil, farklı kanser türlerinin gelişimi ile de ilişkilidir.

Devamını Oku »

Kendi kendine meme muayenesi

Meme kanserinde erken teşhis yöntemleri, hastanın taşıdığı risk faktörlerine göre değişmektedir. Bu risk faktörlerinin arasında en başta yaş gelmektedir. Daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilmesine rağmen, ilerleyen yaş gruplarında bu risk artmaktadır. Bu nedenle ilerleyen yaş gruplarında erken teşhis için alınması gereken önlemler, daha erken yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Yirmi yaş üzerindeki kadınlar, her ayın belirli bir döneminde kendi kendilerini muayene etmelidirler. Bu muayene sırasında meme dokusunda farklılık olup olmadığı araştırılır. Eğer bir değişiklik tespit edilirse derhal bir hekime başvurulmalıdır.

Devamını Oku »

Zerdeçal

Hint safranı adıyla da tanınan zerdeçal, bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir. Güney Asya kökenli bir bitki olan zerdeçal,

Devamını Oku »

Kanser ve beslenme

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığı "fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam iyilik hali" diye tanımlıyor. Fiziksel sağlığı korumanın en önemli önkoşulları ise sağlıklı beslenme ve egzersiz. Fiziksel aktivite azlığı ve dengesiz beslenme nedeniyle kalp-damar hastalıkları, diabet, osteoporoz ve kanser gibi hastalıkların görülme sıklığı artıyor.

Devamını Oku »