Etiket Arşivi: kişisel gelişim

Duygusal zekânız ne kadar yüksek

Duygusal zekâ, duyguları hissetmek, düşünceleri desteklemek için duyguları ortaya koymak, duygusal bilgi ve duyguları anlamak, zihinsel ve duygusal gelişimi artırmak için duyguları etkilice yönetme yeteneğidir. Duygusal zekanızın hangi seviyede olduğunu ölçün:

Devamını Oku »

Zihindeki engellerden kurtulmak için: NLP

Kendi hayatımızı şekillendirme gücüne sahip olup olmadığımız eski çağlardan beri tartışılan bir konudur. Davranışlarımız, düşüncelerimiz ve yaptıklarımızla kendi kaderimizi kendimiz mi şekillendiririz, yoksa, seçme şansına sahip olmadığımız ailemiz ve çevremiz, yaşamımızda karşımıza çıkan, etkileme imkanına sahip olamadığımız bazı olaylar mı kaderimizin oluşmasında belirleyici olur? Uzmanlar, Nöro Linguistik Programlama, kısa adıyla NLP’nin önerdiği yöntemlerle zihnimizin önündeki engelleri aşabileceğimizi, hayatımızı istediğimiz gibi yönlendirebileceğimizi iddia ediyor.

Devamını Oku »

Bedenimizin de dili var

Karşımızdaki insanla konuşurken dakikada ortalama 100-120 kelime kullanıyor, aynı süre içerisinde 800 kelime düşünüyoruz. Zihnimizden geçen ancak sözle anlatamadığımız bu düşünceleri duruşumuz, jestlerimiz, mimiklerimiz vb. yollarla dışa vuruyoruz. Davranış bilimcilerin beden hareketlerinin iletişimdeki etkinliğini fark ederek konu üzerinde araştırmalara başlamaları 70’li yıllara rastlıyor. O yıllardan bu yana siyasetçiler, iş dünyası vb. alanlarda çalışanlar konunun önemini fark ederek bu konudaki yetkinliklerini daha da artırmaya yönelik özel eğitimler alıyor.

Devamını Oku »