Etiket Arşivi: obezite

Obezite ve kanser

Günümüzde bir toplum sağlığı sorunu haline gelen obezite, sadece kalp-damar hastalıkları risklerinin artışıyla değil, farklı kanser türlerinin gelişimi ile de ilişkilidir.

Devamını Oku »

Neden iştahımıza hakim olamıyoruz?

Yeme hızımız, besinlerin çeşitliliği, tarihten miras aldığımız yeme davranışları vb. pek çok etmen iştahımıza neden hakim olamadığımızı açıklıyor. Aşağıda bilim çevrelerinde obezitenin nedenlerine dair ne gibi tartışmalar olduğunu özetledik.

Devamını Oku »

Obezite ve sağlığımız

Günümüz insanı, bir yandan beden hareketliliği açısından sınırlı bir yaşam sürdürürken, diğer yandan giderek daha fazla miktarlarda şekerli, yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklere yöneliyor. Uzmanlara göre bu iki faktör, genetik yapısı şişmanlığa eğilimli kişilerde kolayca yağ dokusu artışına neden oluyor ve şişmanlık ortaya çıkıyor. Ailesinde şişman kişiler bulunanlar, sedanter bir yaşam tarzı sürdürenler ve ihtiyacı olandan fazla kalorili diyetle beslenenlerde kolayca obezite gelişir. Bunların yanı sıra bazı hastalıkların seyrinde ve bazı ilaçların uzun süre kullanımına bağlı olarak da şişmanlık kendini gösterebiliyor.

Devamını Oku »