Etiket Arşivi: şişmanlık

Neden iştahımıza hakim olamıyoruz?

Yeme hızımız, besinlerin çeşitliliği, tarihten miras aldığımız yeme davranışları vb. pek çok etmen iştahımıza neden hakim olamadığımızı açıklıyor. Aşağıda bilim çevrelerinde obezitenin nedenlerine dair ne gibi tartışmalar olduğunu özetledik.

Devamını Oku »

Obezite ve sağlığımız

Günümüz insanı, bir yandan beden hareketliliği açısından sınırlı bir yaşam sürdürürken, diğer yandan giderek daha fazla miktarlarda şekerli, yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklere yöneliyor. Uzmanlara göre bu iki faktör, genetik yapısı şişmanlığa eğilimli kişilerde kolayca yağ dokusu artışına neden oluyor ve şişmanlık ortaya çıkıyor. Ailesinde şişman kişiler bulunanlar, sedanter bir yaşam tarzı sürdürenler ve ihtiyacı olandan fazla kalorili diyetle beslenenlerde kolayca obezite gelişir. Bunların yanı sıra bazı hastalıkların seyrinde ve bazı ilaçların uzun süre kullanımına bağlı olarak da şişmanlık kendini gösterebiliyor.

Devamını Oku »

Bedeniyle kavgalı genç kadınların hastalığı: Yeme bozuklukları

Zayıf olmayı güzel olmaya denk sayan anlayış, genç kızları bedenine karşı acımasız davranışlar sergilemeye yönlendirebiliyor. Moda ve kozmetik endüstrisi tarafından pompalanan çarpık güzellik anlayışı, normal kilodaki gençlerin dahi kendini şişman hissetmesine, birkaç kiloluk bir fazlalığın insanların kendisine olan saygısını altüst etmesine yol açıyor.

Devamını Oku »