Ev kadınları nasıl diyet yapmalı?

Son yıllarda yapılan araştırmalarda ev kadınlarının şişmanlık riskinin çalışan kadınlara ve erkeklere göre daha fazla olduğu ortaya konuyor. Kadın şişmanlığı, ilerleyen yaşla birlikte kalp damar hastalıklarına, diyabete ve birçok hastalığa neden oluyor. Aşağıda ev kadınlarının beslenme alışkanlıkları konusunda neler yapabileceklerini açıkladık.

Kadınlar neden daha şişman oluyor?

Son yapılan araştırmalarda ülkemizdeki kadınlarda, özellikle de ev kadınlarında obezite rastlanma sıklığının erkeklere göre daha fazla olduğu gözleniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri hareketsizlik. Erkekler işe giderken veya iş yerlerinde ister istemez belli bir tempo içerisindeler, fakat ev kadınları gün boyu evde olduklarından, daha geç uyandıklarından, ev içinde yapılabilecek hareketler kısıtlı olduğundan, fiziksel aktivite azlığından kilo almaya daha müsait yapıda oluyorlar.

Ev kadınları beslenmelerinde nelere dikkat etmeli?

Ev kadınları yalnızca kendileri için değil tüm aile için yemek pişiriyorlar. Dolayısıyla sadece kendi yediğinden değil, ailenin yediğinden de sorumlu. Pişirlen yemeklerin sağlıklı olması, az yağlı, az tuzlu olması, posasının mümkün olduğu kadar fazla tüketilmesine özen gösterilmelidir. Yemekleri servis yaparken çok da bonkör olmamak, miktar kontrolü yapmak gerekli. Yemek yemesi için aile bireylerine çok ısrar etmemek, zorlamamak gerekli. Yemek pişiriken veya masa hazırlarken yapılan küçük atıştırmalar da gözden kaçıp kadınlara kilo aldıran faktörlerden.

Medya diyetlerine dikkat

Lahana çorbası diyeti, yumurta diyeti vb. pek çok diyet medyada dolaşıyor fakat bu diyetler tek gıdaya dayalı olduklarından sağlıklı değildirler. Ömür boyu lahana çorbası içerek yaşanamayacağına göre ulaşılan ağırlığı korumak da çok mümkün olmayacaktır. Vücudumuzun düzenli çalışabilmek için çeşitliliğe ihtiyacı vardır. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller gibi besin öğelerini birlikte alırsak sağlığımızı koruyabiliriz. Sağlıklı beslenme bahsettiğimiz tüm besin öğelerinin yeterli ve dengeli miktarda alınması olarak tanımlanır. Ayrıca diyet, kişiye özeldir. Uzmanların yardımıyla, kişinin fiziksel özellikleri, yaşantısı ve sağlık durumu gözönünde bulundurularak oluşturması idealdir. Basına yansıyan ya da televizyonlardan evlerimize ulaşan bu sağlıksız bilgilere karşı uyanık olmalıyız.

Hangi tür yiyeceklerden uzak durulmalı?

Kalorisi fazla fakat son derece sağlıksız olan çok şekerli, çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak, daha düşük kalorili ve daha sağlıklı, posalı yiyecekleri tercih etmek gerekiyor. Sebze ve meyveden, kepekli gıdalardan zengin bir menü oluşturulmalı. Pirinç pilavı yerine daha posalı bulgur pilavını tercih etmek, kepekli makarna yemek, çayları şekersiz içmek, meyve suları yerine meyveyi tercih etmek gibi önlemlere de başvurulmalı. Tabii ki yenilen yiyeceklerin miktarlarına daikkat etmek lazım. Unutulmamalıdır ki yenilen yiyecek ne olursa olsun, fazlası kilo aldırır.

Hangi tür egzersizler yapılmalı?

Yapılabilcek en kolay egzersiz yürüyüştür. Her gün 1 saatlik yürüyüş diyetle birlikte kilo vermeyi çok kolaylaştıracaktır. Ev müsaitse jimnastik, ip atlamak gibi egzersizler de tercih edilebilir.

Ev temizliği vb. aktiviteler egzersizin yerine geçer mi?

Evde yapılan temizlik, yemek yapma vb. fiziksel faaliyetler tam olarak egzersiz yerine geçmez. Egzersizden fayda görebilmek için düzenli olarak yapmak ve uzun süre devam etmek gerekir. Ancak 25-30 dakika egzersizden sonra vücudumuzdaki yağ deposundan yakmaya başlarız. Dolayısıyla kendimize egzersiz için mutlaka zaman ayırmalıyız.

Sağlıklı bir boy/kilo oranı nasıl olmalı?

En çok kullanılan ölçü beden kitle indeksidir. Vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesiyle elde edilen rakam beden kitle indeksini gösterir. Eğer çıkan sonuç 18,5’tan küçükse birey fazlasıyla zayıftır. 18,5-25 arasındaysa ideal ağırlıktadır. 25-30 arasındaysa hafif kiloludur. 30′un üzerinde ise şişmandır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>