Ev yapımı ketçap

Fast food tarzı beslenmenin giderek yaygınlaştığı bir gerçek. Özellikle çocukları ve gençleri fast food tarzı gıdalardan uzak tutmak giderek güçleşiyor. Sofralardaki kullanımı giderek artmaya başlayan ketçap da bu tarz beslenmenin bir ürünü. Aile bireylerine içinde ne tür katkı ve koruyucu maddelerin bulunduğunu bilmediğiniz hazır ketçaplar yerine doğal ve sağlıklı ketçap yedirmek istiyorsanız aşağıdaki tarife göz atın:

Ev Yapımı Doğal Ketçap

Malzemeler: 1 Kilo domates, 1 soğan, 3 diş sarımsak, 1 çay bardağı sirke, 2 adet karanfil, 1 adet defne yaprağı, 2 çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı doğal pekmez, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber.

Yapılışı: Soğan, domates, sarımsak doğranıp 30 dakika boyunca pişirilir. Tel süzgeçten geçirip diğer malzemelerle karıştırılır. Suyu azalana kadar kaynatılır. Tekrar süzülüp soğuyunca buzdolabına konularak saklanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>