Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Evde kullandığımız enerjiyi boşa harcamamak için yapabileceğimiz pek çok şey var. Alınacak bazı tedbirler hem elektrik, ısınma, yakıt vb. giderlerden tasarruf etmemize hem de çevreye verdiğimiz zararı en aza indirgemeye yardımcı olacaktır.

Aydınlatmada dikkat edilecek kurallar

Ülkemizde evlerde kullanılan elektriğin yaklaşık %10′u aydınlatma için harcanıyor. Aşağıda sıralanan bazı kurallara dikkat ederek hem daha iyi aydınlanıp hem de daha az enerji harcayabiliriz.

- Çubuk floresan ampuller %40, kompakt floresan ampuller ise %75 oranında daha verimlidir.

- Aydınlatmayı okuma, çalışma vb. faaliyetleri yoğun olarak yaptığınız alanlarda yoğunlaştırın. Evin daha seyrek kullandığınız kısımlarını ya sınırlı aydınlatın ya da yatak odası vb. kullanılmayan odaların ışığını kapalı tutun.

- Televizyon izlerken aydınlatmayı daha sınırlı hale getirin.

- Yaşadığınız mekanları birden fazla lamba yerine yüksek güçte tek bir lamba ile aydınlatmaya çalışın.

- Merdivenler, binaların giriş kısımları vb. yerlerde harekete duyarlı lambalar kullanarak gerekli olmayan zamanlarda ışıkların sönük kalmasını sağlayın.

- Dekoratif lamba, abajur vb. ürünlerin ışığı verimli kullanıp kullanmadığına dikkat edin. Pek çok dekoratif ürün ışığı verimli kullanmaz.

Elektrikli ev aletlerinde tasarruf için nelere dikkat edilmeli?

- Cihazları satın alırken enerji verimliliği yüksek (A ve A+ sınıfı) cihazları tercih edin.

- Televizyon, radyo, DVD oynatıcı vb. cihazları kullanmadığınız zaman stand by konumunda bırakmayın, tamamen kapatın.

- Buzdolapları evde kullanılan elektriğin yaklaşık %20-30′unu tüketir. Bu nedenle buzdolabınızı verimli olarak kullanmaya dikkat edin. İhtiyacınızdan büyük buzdolapları almayın. Derin dondurucu kullanmıyorsanız derin dondurucusu olan cihaz almayın. Dolabınızın duvardan yaklaşık 10 cm. uzakta olmasına ve fırın, kalorifer peteği vb. sıcaklık üreten cihazlardan uzakta bulunmasına dikkat edin. Buzdolabı kapağının contalarını kontrol edin, tam olarak kapandığından emin olun.  Buzdolabına koyduğunuz sulu yiyeceklerin ağzını kapalı tutun, bu içerideki nem oranını düşürerek enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlar. Buzdolabınızdaki buz tabakasının kalınlaşmasına izin vermeyin.

- Çamaşır makinanızı ihtiyacınıza göre seçin. Kalabalık olmayan bir ailenin 10 kg. kapasiteli bir çamaşır makinasına ihtiyacı yoktur. Makinanızı her zaman tam dolu olarak çalıştırın. Daha az miktarda çamaşır yıkayacaksanız yarım yük vb. tasarruflu ayarları tercih edin. Yüksek sıcaklıklarda yıkamayı çok gerekli olmadıkça tercih etmeyin.

- Bulaşık makinanızın daha az su ve enerji harcayan makinalardan olmasına dikkat edin. Makinanızı her zaman tam dolu iken çalıştırın. Yüksek sıcaklıkta yıkamayı çok gerekli olmadıkça kullanmayın.

- Ütü evimizde en fazla enerji tüketen cihazlardan biridir. Ütü yapmadan önce çamaşırlarınızı düzgün bir şekilde asmanız  çamaşırlarınızın daha az kırışmasına ve daha kolay ütülenmesine yol açacaktır. Buhar kullanan ve termostatlı ütüleri tercih edin. Ütülemenin bitimine yakın ütüyü fişten çekerek ütüde kalan ısıyı değerlendirin.

- Saçlarınızı havluyla kurutmaya özen gösterin. Saçlarınızı dışarıya çıkmayacağınız, evde bulunacağınız zamanlarda yıkamaya dikkat edin. Böylece saçlarınızı kendiliğinden kurumaya bırakabilirsiniz.

- Isıtıcılarda ihtiyacınız kadar su ısıtın. Fazla miktarda su ısıtmamaya dikkat edin.

- Fırın yerine ocakta pişirilen yemekleri daha fazla tercih etmeye çalışın. Tencerelerinizi ısı kaybını daha az yapan tencerelerden seçin. Yemeklerinizi pişirirken tencerelerinizin kapaklarını kapalı tutun. Yemekler kaynama sıcaklığına ulaştığında tencereyi en düşük ısı üreten göze alın ve pişirme işlemini kısık ateşte devam ettirin.

- Cam ve seramik kaplar kızartma ve pişirme sıcaklığının ortalama 15 derece düşmesini sağlar. Bu tür kapları kullanmaya gayret edin.

- Evinizi ısıtırken yalıtımı doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Binaların yalıtım malzemesi ile kaplanması, çatılardan ve pencerelerden ısı kaybının önlenmesi ısınmada önemli miktarda tasarruf sağlayacaktır. Çatıların yalıtım malzemesiyle kaplanması, pencelerin çift cam olması evlerin ısıtılmasını kolaylaştıracaktır.

Kaynak: Günlük Yaşantımızda Enerji Tasarrufu Kılavuzu, TMMOB Makina Mühendisleri Odası

2 yorum

  1. bu site çok mükemmel

  2. şu adres te faydalı olabilir selamlar…………

    http://jemneperliva.blogspot.com.tr/2013/02/evde-enerji-ekonomisi-icin-10-tavsiye.html

    HİLMİ DURAK – FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>