Folik asit eksikliğine dikkat

Folik asit, insan vücudu için son derece önemli vitaminlerden biridir. B Grubu vitaminleri içerisinde yer alan folik asit (folat) suda eriyebilen vitaminlerdendir. Folik asitin vücut tarafından doğru bir şekilde kullanılması B12 vitamini ile yakından bağlantılıdır. Suda eriyen bu B vitamini türü, kırmızı renkli kan hücrelerinin (alyuvar) üretimi, büyümesi ve yeniden oluşumu için gerekli olan RNA ve DNA gibi nükleik asitlerin meydana gelmesine yardımcı olur.

Folik asit, merkezi sinir sisteminin doğru bir şekilde işlemesinde önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir yetişkinin günlük folik asit ihtiyacı 400 mikrogram civarındadır. Gebelik ve emzirme gibi durumlarda vücudun folik asit ihtiyacı 800 mikrograma kadar çıkabilir.

Folik asit eksikliği belirtileri

Folik asitin az miktarda eksik olması toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur. Daha ağır eksiklik durumlarına kansızlık rahatsızlığı da eşlik eder. Folik asit ya da B12 vitamini eksikliği olanlarda bir süre sonra kansızlık meydana gelir. Anemi belirtileri; uyuşukluk, yorgunluk, çaba harcandığında nefes darlığı oluşması, deride ve mukozada solgunluk olarak karşımıza çıkar. Ağız kenarlarındaki çatlakların folik asit yetersizliğinden ileri geldiği bilinirse de bu durum, demir, B2 ya da B6 vitaminlerinin yetersizliğinden de olabilir. Folik asit eksikliğinde dil kırmızı bir görünüm alır, dilin üzerinde yer alan çıkıntılar kaybolur ve ağrılar ortaya çıkar. B12 ve demir yetersizliğinde de benzeri belirtiler görülebilir. Folik asit eksikliği çoğu kez dış belirtiler sonucunda değil, kan testleri sonunda, kişide anemi olduğu anlaşılınca ortaya çıkar.

Hafif folik asit eksikliklerinde kişi depresif bir ruh haline girebilir. Daha ağır eksikliklerde ise sinir fizyolojisi hasara uğrar ve periferik nöropati denilen sinir rahatsızlığı oluşabilir.

Normal beslenen insanlarda folik asit eksikliği ancak sindirim bozukluğunda ve hamilelik durumunda görülür. Ayrıca, sara hastalığı ilaçları, antibiyotikler gibi bazı ilaçların folik asiti yok ettiği bilinmektedir. Alkol kullanan ve sigara içen kişilerde folik asit eksikliğine sıkça rastlanır.

Folik asit, çocukların gelişiminde de önemli bir rol oynar. Ayrıca stres yaşayan insanlar için oldukça gereklidir. Özellikle psikiyatrik hastalığı olanlarda folik asit eksikliği yaygındır. Depresyonlu hastalar, hatta şizofrenikler açık folik asit eksikliği gösterirler. Bu tür hastalara folik asit takviyesi yapıldığında depresyonun azaldığı, hastanın hastanede kalma süresinin kısaldığı gözlenmiştir. Çoğu kez bu tür hastalarda öbür B grubu vitaminlerinin de eksikliği gözlemlenir.

Sinir sistemi hastalıklarından ve depresyon vb. psikiyatrik rahatsızlıklardan korunmak için folik asit ve B grubu vitaminlerini içeren gıdaların alımına özel olarak dikkat göstermek gerekir.

Folik asit içeren yiyecekler

Folik asit, özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Bunun dışında bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, kepeğinden ve özünden arındırılmamış (rafine edilmemiş) tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, maydanoz, nane ve kuru fasulye bol miktarda folik asit içeren gıdalar arasındadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>