GDO şirketleri Avrupa'dan çekilmeye başladı

Genetiği değiştirilmiş gıda üreticisi şirketler Avrupa ülkelerini terketmeye başladı. GDO’cu şirketlerin Avrupa dışında kalan ülkelerde kendilerine yeni pazarlar aramaya girişmesi bekleniyor.

http://www.euractiv.com.tr sitesinde yer alan haberi aşağıda aktarıyoruz:

Monsanto, Fransa’da böceklere dayanıklı mısır satma planlarını rafa kaldırdığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta Alman BASF firması da Avrupa’daki GDO araştırmalarını askıya alacağını ve araştırma kolunu ABD’ye taşıyacağını açıklamıştı.

EuropaBio Tarımsal Biyoteknoloji Direktörü Carel du Marchie Sarvaas, BASF’ın bu kararının Avrupa için iyi olmadığını söyledi. Marchie Sarvaas, ‘BASF’ın kararının Avrupa için iyi olmadığını düşünüyorum çünkü Avrupalı bir şirketin, siyasi ortam karşısında gösterdiği tepkiye örnek teşkil ediyor. Araştırma, iş imkanları ve para, değerini bilecek yerlere gidecek.’ dedi.

Monsanto ise, Fransa’da mahkemenin ilgili ürünün satışının yasaklanması başvurusunun geri çevirmesine rağmen, ülkede MON810 ürününü satmayacağını açıkladı. Firmadan yapılan açıklamada, ‘Monsanto, MON810′in 2012 yılı veya daha sonrasında Fransa’da satılabilir olduğunu düşünmemektedir.’ denildi.

Haberin tamamı için:

http://www.euractiv.com.tr/gida-ve-saglik/article/gdo-sirketleri-avrupadan-cekilmeye-basladi-023790

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>