Gıdaların bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Gıdalar; çeşitli mikropların, hava, toprak, su, hayvanlar, ambalaj malzemeleri, insanlar vb. yollarla bulaşması sonucu bozulabilir. Gıdaların işlenmesi, paketlenmesi vb. aşamalar esnasında kullanılan alet, ekipman, malzeme vb. maddeler de mikropların gıda maddelerine bulaşmasına yol açabilir. Bu tip bozulmalar insan sağlığı açısından risk oluşturur.

Ayrıca bazı gıda maddeleri mikroplar dışında da bozulmaya uğrayabilir. Gıdalarda bulunan enzimler bazı durumlarda bozulmaya yol açar. Örneğin elma, ayva, patates gibi meyve ve sebzeler kabuklarının soyulması, zedelenme, kesilme, dilimlenme gibi nedenlerle esmer renk alırlar. Düşük sıcaklıkta bekleyen patates yumuşar ve tatlılaşır. Taze sebzeler toplandıktan sonra pörsümeye ve renk değiştirmeye başlayabilir. Bu tür bozulmalar sağlık açısından risk oluşturan bozulmalar değildir. Ancak gıdaların lezzeti enzim nedeniyle oluşan bozulmalardan olumsuz etkilenebilir.

Gıda maddelerinin çeşitlerine göre bozulma belirtileri farklılık gösterebilir. Aşağıdaki belirtilerin görüldüğü gıdalar sağlık açısından risk taşıyan gıdalardır, bu belirtileri taşıyan gıdaları tüketmemek gerekir:

Süt: Ahır, balık ve sabun kokusu taşıyan, acı ekşi, yanık ve malt tadlarına sahip olan, mavi-sarı, kırmızı renk almaya başlayan, sünme ve köpürme görünen sütler bozulmaya uğramış demektir.

Peynir: Tadı acılaşan, aşırı delikli, süngerimsi yapıya sahip olan, çeşitli renk oluşumları gözlenen peynirler bozulmuş demektir.

Tereyağ: Acı ve ekşi tadı olan, kötü kokmaya başlayan, siyah, mavi-siyah, pembe, kırmızı, mavi ve yeşil renklerde oluşumlar başlamış olan tereyağ bozulmuştur.

Yoğurt: Tadı ekşileşen ve köpürmeye başlayan yoğurt bozuktur.

Et: Dış yüzeyi yapışkanlaşmış, renginde bozulmalar başlamış, kokuşan, toprak kokusu vermeye başlayan, ekşimiş etlerde bozulma başlamıştır.

Salam-sosis-sucuk: Yapışkan tabaka oluşumu, ekşime, yeşil renk oluşumu ve kokuşma gibi belirtiler gösteren salam-sucuk bozuktur.

Balık ve kabuklu deniz hayvanları: Kötü koku, küflü tad ve koku, renk bozulmaları ve ekşime belirtileri görülen deniz mahsulü bozuk demektir.

Yumurta: Akı yeşilimsi renk almaya başlayan, sarısında siyah renkli bölümler görülen, kırmızı-pembe renkli çürümüş kısımları olan, küf kokusu ve kötü koku taşıyan yumurta bozuktur.

Taze sebzeler: Çeşitli çürümeler, yapışkanlık ve ekşime belirtileri gösteren sebze bozuk demektir.

Meyveler: Meyvelerde çeşitli renklerde çürümeler bozulma belirtisidir.

Ekmek: Küf kokusu taşıyan ve renk değiştirmiş küflü bölgeler görünen ekmek bozuktur.

Reçel, marmelat: Ekşime ve köpürme görülüyorsa bozulma başlamış demektir.

Konserve gıdalar: Ekşi ve acı tad taşıyan, asidik kötü kokuları olan, rengi kararmış ve ambalaj kapağı şişmiş konserveler bozuktur.

Bira, şarap ve turşu gibi fermente gıdalar: Tadı acılaşan, rengi kararan ve kötü kokan fermente gıdalar bozuktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>