Güçlü bir beden, düzgün bir duruş ve dingin bir zihin için: Pilates

Sporcuların, dansçıların ve oyuncuların düzgün bir duruş, güçlü bir beden ve dingin bir zihne sahip olmak ve aynı zamanda sakatlıklardan korunmak için başvurdukları bir egzersiz sistemi var. Bütün dünyada uzun yıllardır uygulanan bu sistemin adı pilates. Güçlü bir zihin-beden koordinasyonu geliştirme esasına dayanan pilates ülkemizde yeni yeni tanınmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Pilates, yaşlılar, hamileler, bedensel engelliler gibi, fiziksel olarak her tür spor ve egzersizi yapmaya imkânı bulunmayanlar için de ideal bir spor.

Pilates egsersizlerini geliştiren kişi olan Joseph Pilates, sistemi hakkında iddialı sözler söylüyor: “10 saat sonra iyi hissedeceksiniz, 20 saat sonra daha iyi görüneceksiniz, 30 saat sonra yepyeni bir görünüme sahip olacaksınız.”

Dünyada eskiden beri tanınıyor

Bütün dünyada dansçılar, oyuncular hatta sporcular tarafından uygulanan pilates egzersizleri vücut duruşunu düzeltmeye, uzun ince bir siluete sahip olmaya ve sakatlıkları engellemeye yardımcı oluyor. Fiziksel yararların yanısıra, güçlü bir zihin-beden koordinasyonu geliştirerek zihinsel dinginliği yakalamanızı da kolaylaştırıyor.

Diğer egzersizlerden farkı ne?

Pilates’in diğer egzersizlerden farkı, esnekliği artırmak, özellikle karın, sırt ve kalça kaslarını güçlendirmek ve kasları uzatarak vücuda uzun ve ince bir görünüm kazandırması. Bedenin dengeli durmasına yardım eden ve omurgayı destekleme işlevini yerine getiren temel kasları çalıştırma esasına dayanan pilates diğer egzersizlerde bulunan dengesiz kas oluşumuna neden olabilecek hareketleri içermiyor. Pilates sayesinde vücudun bütün kasları güçleniyor, korunuyor ve esniyor.

Kısa sürede etkili oluyor

Pilates yapmaya başlayanlar kısa süre sonra vücudunda önemli değişiklikler farketmeye başlıyor. Haftada en az iki gün, günde yaklaşık 30 dakika uygulanan pilates, denge, güç ve esneklik kazandırmanın yanısıra, duruş bozukluğuna neden olabilecek kas ve iskelet sistemi problemlerini engelliyor.

Nefes almayı öğreniyorsunuz

Pilates yaparken egzersizin yanısıra nefes alma teknikleri üzerinde çalışarak vücudunuzla zihninizin koordinasyonunu geliştirip vücudunuzu yeniden keşfediyorsunuz. Ayrıca, bel ve boyun fıtığı, kireçlenme, eklem problemleri gibi rahatsızlıkları yaşayanlar için en ideal egzersizlerden biri pilates.

Pilates zayıflamak isteyenler için değil

Pilates egzersizleri zayıflama amacına hizmet etmiyor. Ancak vücut doğru ve dengeli bir duruşa kavuştuğu, kaslar uzayıp güçlendiği için daha uzun ve ince görünmek mümkün oluyor.

Pilates nasıl ortaya çıktı?

Pilates, çocukluğundan beri astım ve raşitizm gibi rahatsızlıklarla mücadele eden Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş. Pilates, hastalıkları yenmek için kayak, jimnastik, dalgıçlık, savaş sanatları gibi pek çok spor ve egzersiz denemiş. Ancak tüm bunlardan tam bir fayda göremediği için kendi tekniklerini geliştirmeye karar vermiş. Antik Yunan ve Roma’da kullanılan atletizm tekniklerini, uzakdoğu spor ve savaş sanatlarını ve yoga tekniklerini inceleyen Joseph Pilates bütün bunlar anatomi bilgisi ile birleştirerek hepsinin sentezi olabilecek teknikler üzerinde çalıştı. Kullandığı teknikler esir askerlerin rehabilitasyonunda, esir kamplarında kalan ve çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerin iyileştirilmesinde geliştirdiği tekniklerin büyük yararı oldu. Almanya’da profesyonel boksörleri ve polis memurlarını eğitti. 1926’da ABD’ye yerleşerek NewYork’da kendi stüdyosunu açtı. 1967’de hayata veda edene kadar bu stüdyoyu çalıştırarak sağlıklı yaşam konusundaki çabalara büyük katkıda bulundu. Geliştirdiği sistem, günümüzde bütün dünya tarafından en çok tercih edilen egzersiz sistemlerinden biri.

Nasıl yapılıyor?

500 civarında hareket içeren egzersiz yöntemi, özel olarak tasarlanmış aletler yardımıyla yapılıyor. Ayrıca çapı yaklaşık 50 cm. olan direnç topu ve minder üzerinde vücut ağırlığının da katkısıyla yapılan hareketler kullanılıyor. Pilatesi en randımanlı şekilde ancak pilates eğitmenlerinin yardımıyla spor salonunda yapmak mümkün. Bazı fiziksel rahatsızlığı olanlar ya da hamilelik gibi özel bir durumu olanlar için uzman yardımı şart. Ancak pilates hakkında bilgi veren kitap ve CD’ler yardımıyla başlangıç seviyesinde uygulanan bazı hareketleri öğrenmek ve evde uygulamak mümkün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>