Güveç kebabı

Fırında güveçte pişirme en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Kepaptan vazgeçemeyen fakat aynı zamanda sağlıklı pişirme yöntemleriyle yapılmış yemekler yemek isteyenler güveç kebabını deneyebilir:

Güveç kebabı

Malzemeler: 500 gram kuşbaşı koyun eti, 2 tane orta boy soğan, 2 tane olgun domates, 2 tane yeşil biber, 1,5 çorba kaşığı tereyağ, yarım demet maydanoz, su, tuz.

Hazırlanışı: Orta boy bir güveç tenceresinin alt tarafına eti yayın, üzerine bir sıra ayıklanıp halka halka doğranmış soğanları yayın, halka halka doğranmış biberleri, tuzu ve yağı dağıtın. Bunların üstüne ayıklanıp ince ince doğranmış maydonozları serin. En üstü yıkanıp kabuğu soyulduktan sonra kuşbaşı doğranmış domateslerle örtün. Bütün bu malzemenin üstünü biraz aşacak kadar su koyup kapağı açık şekilde fırına sürün. Yaklaşık 90-100 dakika orta sıcaklıktaki fırında pişirin. Üstünde kuruyan ve kararan domatesler varsa çıkararak servis yapın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>