Haftanın ekoloji gündemi (Ağustos 1)

Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan ve görünümü nedeniyle “dünyanın nazar boncuğu” olarak adlandırılan Meke Gölü, büyük oranda kurudu.

Şili’de hazır gıda zincirlerine oyuncaklı çocuk mönüleri verdikleri için dava açıldı.

Fransız ve Belçikalı bilim adamları, Belçika’nın güneydoğusunda, 370 milyon yıllık böcek fosili buldu. Fosil, sadece Devoniyen dönemine (günümüzden 417 milyon ile 354 milyon yıl öncesi) ait olması nedeniyle değil, en eski, bütün halinde bulunan böcek olmasıyla da bilim çevrelerinde merak uyandırdı.

Frankfurt Üniversitesi ile Biyolojik Çeşitlilik ve Meteoroloji Araştırma Merkezi (BiK) bilim adamları, Antarktika’da açtıkları sondaj kuyularında, polen ve sporlara rastladı.

Türkiye’de Dalyan başta olmak üzere güney sahillerini üreme sahası olarak kendilerine seçmelerine karşın, bu yıl ilk kez Kuşadası Sahili’ne de çıkarak yumurta bırakan caretta caretta türü deniz kaplumbağasının yavruları denizle buluştu.

Çorum’da ev kadınlarının kullandıkları bitkisel atık yağlar, merkeze bağlı 14 muhtarlığa dağıtılan Bitkisel Atık Yağ Toplama makineleriyle toplanacak.

Tekirdağ Çorlu ilçesinde çıkan orman yangınında 5 hektar meşelik alan zarar gördü.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ”Çevreye yaptığımız bir liralık yatırım, hastane ve ilaç masraflarında 10 liralık tasarruf sağlıyor” dedi.

Bayramiç’deki orman yangınında 15 hektarlık alan zarar gördü, bir işçi yaralandı

Kırşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nin işbirliğiyle Karakurt beldesinde kurulan kamunun ilk jeotermal sebze ve meyve kurutma tesisi faaliyete geçti.

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, ”Ilgaz Dağı’na yeni bir milli park yapılacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atık pillerin toplaması için Diyanet İşleri Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı ile tüm bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na organik ürünlerle ilgili yapılan şikayetlerin başında pahalılık gelirken, ürünün organik olduğunun nasıl anlaşılacağı en fazla yöneltilen soru oldu.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, Sarıkamış-Posof Yaban Hayatı Koridoru Ağaçlandırma Projesi’nin 2012 yılı içerisinde tamamlanarak, ağaçlandırma çalışmalarına başlanacağını söyledi. Avcı, ”28 bin 483 hektar büyüklüğünde ve dört ili kapsayan Türkiye’nin ilk Yaban Hayatı Koridoru’nda 2 bin 500 hektar alanın ağaçlandırılması planlanıyor” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>