Haftanın ekoloji gündemi (Ağustos 2)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Küçükçekmece’deki kirliliğin evsel atıklardan kaynaklandığını bildirdi.

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul bileşenleri üyesi bir grup, Hiroşima’ya nükleer bomba atılmasının 67. yıldönümü nedeniyle nükleer enerjiyi protesto etti.

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangında, 3 dekarlık çamlık alan zarar gördü.

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu nükleer karşıtı bir grup, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde eylem yaptı.

Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının 67. yıl dönümünde nükleer, kimyasal silahlar ile mayınların yasaklanması istemiyle Galatasaray’da fotoğraf sergisi açıldı.

Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Büyükköy Vadisi’ndeki balık ölümlerinin, ”beton suyunun dereye aşırı derecede karışması”ndan kaynaklandığı belirlendi.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir kaplumbağanın sırtına yerleştirilen cihaz sayesinde yeşil deniz kaplumbağaları (Chelonia Mydas) ve caretta carettaların, göç yolları takip altına alınacak.

Hatay’ın Samandağ ilçesi ormanlık alanında 8 ayrı noktada çıkan yangınında 500 hektar alan zarar gördü.

Isparta’ya içme ve kullanma suyu sağlayan Eğirdir Gölü Havzası’nda, mutlak koruma alanı çalışmaları yürütülecek.

Kentsel dönüşüm kapsamındaki yıkımlardan çıkacak inşaat atıklarının geri kazanımını belediyeler sağlayacak.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, %100 Ekolojik Pazar projelerinin bir yenisine daha imza atıyor. Konya’nın ilk ekolojik pazarı Meram %100 Ekolojik Pazar, Meram Belediyesi ortaklığıyla 25 Ağustos’ta açılıyor.

Marmaris’in Kızkumu Plajı ile ünlü Orhaniye köyünde bulunan marinanın büyütülmesinin iptali ve otel inşaatının durdurulması için açılan davada yargı köylü ve çevrecilerin lehine karar verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bazı sanayi tesislerinde sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin kurulmasını zorunlu kıldı.

Ankara Çubuk’ta meydana gelen orman yangınında 300 dönümlük alan zarar gördü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>